W jaki sposób przebiega ozonowanie pomieszczeń?

W jaki sposób przebiega ozonowanie pomieszczeń?
Data2022-03-02

Od niemal dwóch lat zmagamy się w Polsce z pandemią koronawirusa Covid-19 oraz jej skutkami – zarówno bieżącymi, jak i długofalowymi.

Jednym ze sposobów walki z wirusem są środki ochrony osobistej, warto jednak zadbać także o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowym zabiegiem, który okazuje się skuteczny, jest ozonowanie pomieszczeń.

Czym jest i jak działa ozon?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sam ozon, znany równie często jako O₃ – jest to odmiana tlenu, która składa się z trójatomowych cząstek. To właśnie tym odróżnia się on od spotykanej w naszej atmosferze dwuatomowej cząsteczki tlenu (O₂). Trzeci atom tlenu w ozonie ma tendencję do odłączania się, dzięki czemu wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami – to właśnie ta cecha sprawia, że jest on wykorzystywany w celach dezynfekcyjnych. Jeśli chodzi o właściwości bakteriobójcze, ozon wykazuje ponad 50 razy większą skuteczność niż chlor, działa także 3000 razy szybciej i wykorzystywany jest zarówno do dezynfekcji wody, jak i powietrza w pomieszczeniach. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystuje się specjalne generatory ozonu, zwane ozonatorami – wytworzony przez nie ozon radzi sobie nie tylko z bakteriami i wirusami, ale także grzybami i pleśnią.

Jakie pomieszczenia powinny być poddane ozonowaniu?

Przede wszystkim ozonowanie pomieszczeń zalecane jest w przypadku obiektów użytku publicznego. Oprócz nich najczęściej wymienia się również szkoły, przedszkola i żłobki, a także urzędy, biura, gabinety lekarskie i przychodnie. To właśnie te miejsca – z powodu dużej rotacji osób – są szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się niechcianych wirusów, grzybów, czy też bakterii. Co ważne jednak – nic nie stoi na przeszkodzie, by ozonować również domy i mieszkania, na przykład po przebytej chorobie, izolacji domowej lub kwarantannie.

Jak wskazuje w swojej opinii Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PHZ, ozonowanie pomieszczeń stanowi akceptowalną formę procedury dezynfekcji. Należy jednak pamiętać o tym, że powinno ono odbywać się wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli, pod ścisłym nadzorem całego procesu ozonowania. Podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą bowiem przebywać ani ludzie, ani zwierzęta, nie powinno być w nim także roślin. Maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu w pomieszczeniach, które jest nadal bezpieczne dla ludzi, to 0,1ppm (200μg/m3). Jest to o tyle istotne, że ozon w wysokim stężeniu lub wdychany przez długi czas jest dla organizmu substancją silnie toksyczną.

Ozonowanie z EMKA S.A.? To możliwe

Wychodząc naprzeciw naszym klientom, oferujemy także usługę ozonowania pomieszczeń, po wykonaniu której wystawiamy stosowny certyfikat dezynfekcji. Nasi pracownicy wyposażeni są w 5 profesjonalnych ozonatorów, a moc każdego z nich to 60 000 mg/h. Dodatkowo każdy pracownik posiada miernik stężenia ozonu w powietrzu, a podczas pracy stosuje wszelkie środki bezpieczeństwa, w tym środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, kombinezon czy maska przeciwgazowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować Państwo ozonowanie do 5 pomieszczeń jednocześnie, co w znacznym stopniu skraca czas realizacji tego typu usługi.

Jeden ozonator, jaki posiadamy na stanie, może posłużyć do zdezynfekowania pomieszczenia o powierzchni około 80 m2 przy standardowej wysokości ścian, a proces ten zajmuje zaledwie 15 minut. Co więcej, jesteśmy w stanie dostosować czas pracy urządzenia do wielkości pomieszczeń w Państwa budynku, a z pomocą miernika na bieżąco kontrolujemy stężenie ozonu w pomieszczeniu, by nie przekroczyło dopuszczalnych norm.

W przypadku zainteresowania usługą ozonowania pomieszczeń, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza.