Rejestracja w BDO

Rejestracja BDO jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów, które wytwarzają, transportują i magazynują odpady. Dowiedz się więcej o tym, jak wypełnić wniosek rejestrowy przez internet lub skorzystaj z naszych usług i uzyskaj pomoc w rejestracji podmiotu w Bazie Danych Odpadowych.

Obowiązkowy wpis do rejestru BDO dotyczy także tych przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek opakowania i produkty takie jak smary, oleje, opony, baterie, sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dokładne informacje dotyczące konkretnych rodzajów działalności, które powinny trafić do BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami), określone zostały w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 roku. Według jej zapisów wszystkie informacje, które zawiera rejestr BDO są aktualizowane i przetwarzane przez marszałka województwa.

Kiedy należy zarejestrować się w BDO?

Wpisanie firmy do BDO i jego prowadzenie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, którego działalność została wymieniona w przepisach ustawy. Brak wykonania tego zadania wiąże się z otrzymaniem kary pieniężnej lub sankcji administracyjnej. Dlatego w naszej ofercie umieściliśmy kompleksowe wsparcie podczas procesu rejestracji zarówno dla nowych podmiotów, jak i już istniejących. Posiadamy też systemy i integracje usprawniające proces prowadzenia ewidencji odpadów oraz poruszanie się w systemie BDO.

Wniosek rejestracyjny należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem działalności, a jeśli nie dokonaliśmy tego do tej pory – trzeba zrobić to jak najszybciej. Jednocześnie nie warto podejmować się tego zadania w pośpiechu, ponieważ niesie to za sobą ryzyko popełnienia błędów. W takiej sytuacji warto zlecić wpisanie firmy do BDO profesjonaliście. Wybierając ofertę naszej firmy EMKA S.A. zyskujesz pewność, że kompleksowo zajmiemy się Twoją sprawą i załatwimy wszystkie niezbędne formalności.

Rejestracja w BDO krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wypełnić formularz rejestrowy BDO? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku rejestrowego – możesz zrobić to przez Internet. Najpierw zaloguj się do platformy BDO na stronie https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/. Możesz zrobić to wykorzystując profil zaufany lub poprzez e-dowód. Po zalogowaniu się przejdź do zakładki WNIOSKI i wybierz WNIOSEK REJESTRACYJNY.

Na kolejnych ekranach zostaniesz poproszony o uzupełnienie wszystkich danych dotyczących podmiotu w poprawny sposób. Pola niezgodne z charakterem działalności należy pozostawić puste. W ostatnim etapie należy dołączyć wniosek potwierdzający uiszczenie opłaty rejestrowej BDO. Dla mikroprzedsiębiorstw jej wysokość wynosi 100 zł, a w pozostałych przypadkach – 300 złotych.

Choć zarejestrowanie się w BDO nie należy do trudnych zadań, to w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku czasu, warto zdecydować się na zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie, która zajmie się złożeniem wniosku i zadba o jego poprawność.

Dowiedz się, ile trwa rejestracja w BDO

Jeżeli wypełnisz poprawnie i prześlesz wniosek do urzędu, uzyskasz odpowiedź przed upływem 30 dni. W tym samym momencie otrzymasz numer rejestrowy BDO – taka informacja zostanie Ci dostarczona drogą mailową oraz na koncie BDO w zakładce WIADOMOŚCI. Numer BDO należy podawać na wszystkich dokumentach, które są związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Dotyczy to m.in. paragonów, faktur i umów handlowych.

W przypadku jakichkolwiek zmian dotyczących profilu, zakresu działalności lub jakichkolwiek innych danych zapisanych w rejestrze BDO, należy złożyć wniosek aktualizacyjny w ciągu 30 dni. Powinieneś mieć świadomość, że baza danych dotycząca gospodarki odpadami została uruchomiona 24.08.2018, a od 2022 roku funkcjonuje wyłącznie w formie elektronicznej.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia podczas rejestracji BDO

Masz wątpliwości, czy Twoja działalność podlega obowiązkowi rejestracji? Być może brakuje Ci czasu lub nie wiesz jak uzyskać wpis do rejestru BDO? W takiej sytuacji możesz liczyć na kompleksowe wsparcie firmy EMKA S.A. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie prowadzenia dokumentacji.

Zapraszamy Cię do kontaktu, jeżeli nie wiesz jak się zarejestrować w BDO, potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu ewidencji odpadów lub tworzeniu sprawozdań. Wypełnimy niezbędne dokumenty, dokonamy aktualizacji wpisu w rejestrze BDO i będziemy reagować na wszystkie zmiany w prawie, które pojawiają się nierzadko w gospodarce odpadami. Wybierając naszą ofertę usług BDO, zyskujesz pomoc w każdej sytuacji!