47. urodziny Kędzierzyna-Koźla

47. urodziny Kędzierzyna-Koźla
Data2022-10-18

Jednym z miejsc na mapie Polski, do którego lubimy wracać jest Kędzierzyn-Koźle.

To właśnie 15 października 1975 roku połączono ze sobą miasta Koźle, Kędzierzyn, Kłodnicę i Sławięcice, tworząc obecny kształt administracyjny Kędzierzyna-Koźla. W 2015 roku narodziła się lokalna tradycja celebrowania urodzin miasta, jednak pandemia koronawirusa na dwa lata pozbawiła mieszkańców możliwości wspólnego świętowania. W tym roku było inaczej.

Krótka historia miasta

Samo Koźle wzmiankowane było już w 1108 roku jako miejsce bronione przez rycerzy Bolesława Krzywoustego przed zakusami Morawian, a prawa miejskie otrzymało między 1281 a 1293 rokiem. Nieco wcześniej, między 1246 a 1260 rokiem prawa miejskie otrzymały Sławęcice, a jeszcze w XIII wieku w dokumentach wspominano o istnieniu zarówno Kłodnicy, jak i Kędzierzyna. Historia napisała jednak dość pokrętny scenariusz dla tutejszych ziem: weszły one w skład udzielnego księstwa kozielsko-bytomskiego, które stało się lennem króla czeskiego, a następnie zostało opanowane przez Prusaków. Samo Koźle zostało znacznie zniszczone podczas oblężenia w czasie wojny francusko-pruskiej na początku XIX wieku, a w pierwszej połowie 1945 roku teren ten został zajęty przez Armię Czerwoną.

W 1951 roku Kędzierzyn otrzymał prawa miejskie, a 22 lata później – także Kłodnica i Sławięcice. 28 maja 1975 roku wprowadzono w Polsce dwustopniowy podział administracyjny kraju, na mocy którego powiat kozielski został podzielony na cztery miasta: Kędzierzyn, Koźle, Kłodnicę i Sławięcice, a także osiem gmin. Niecałe cztery miesiące później, 15 października 1975 roku nastąpiło połączenie wszystkich czterech miast oraz trzech wsi – Lenartowic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej – w znane nam do dziś miasto Kędzierzyn-Koźle.

Koncert Filharmonii Zabrzańskiej

Z okazji 47. urodzin miasta na terenie Hali Azoty zgromadzili się nie tylko miejscowi urzędnicy i radni, ale także mieszkańcy miasta, którzy mogli w wybranych punktach Kędzierzyna-Koźla odebrać bezpłatne bilety na to wydarzenie. Gwoździem tegorocznych obchodów był rozpoczynający się o godzinie 18:00 koncert Filharmonii Zabrzańskiej, która przyjechała z programem pt. „Filmowa Lista Przebojów”. Występ ten stanowił doskonałą okazję, aby usłyszeć wykonywane na żywo kinowe hity w symfonicznych aranżacjach.

EMKA S.A. partnerem wydarzenia

Jako EMKA S.A. włączyliśmy się w organizację tego wydarzenia, ważnego dla lokalnej społeczności, w której na co dzień część naszej firmy funkcjonuje. Można było zatem na Hali Azoty znaleźć nasze stoisko. Zainteresowani mieszkańcy mogli nie tylko porozmawiać z naszymi pracownikami o działalności naszej firmy, ale także odebrać przygotowane przez nas gadżety, które cieszył się dużym zainteresowaniem. 

To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli spotkać nas podczas istotnych dla lokalnej społeczności wydarzeń. W maju uczestniczyliśmy w pikniku rodzinnym, wspieraliśmy także organizację strefy kibica podczas meczu zespołu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z klubem Trentino Volley podczas finału siatkarskiej Ligi Mistrzów.