Praca w szpitalu, przychodni czy gabinecie kosmetycznym jest nie tylko wyjątkowo satysfakcjonująca, ale również – niesie ze sobą wiele ryzyka i zasad, związanych chociażby z prawidłową segregacją odpadów. Odpady medyczne to szczególna grupa odpadów, wymagająca dokładnego, rzetelnego segregowania przez wyspecjalizowany personel medyczny. Istnieje kilka rodzajów worków, które wskazują na to, co powinno się w nim znaleźć. Najnowsza z ustaw z roku 2012 jasno określa, jakie elementy powinny znajdować się w poszczególnych pojemnikach i workach na odpady medyczne.
Pojemniki i worki w kolorze czerwonym umieszczone w oddziale szpitalnym lub przychodni spełniają najważniejsze zadanie. Służą bowiem do segregowania organów lub części ciała, pojemników, które zawierają krew lub inne treści, pochodzące bezpośrednio z ciała chorego, odpady, które mogą zawierać liczne toksyny, drobnoustroje lub elementy, mogące być potencjalnym materiałem zakaźnym – takim jak pieluchomajtki, pampersy czy wkładki higieniczne. W pojemniku jednorazowym lub worku czerwonym znaleźć mogą się również resztki żywności, pochodzącej ze szpitalnych oddziałów zakaźnych.
W zależności od specyfikacji oddziału szpitalnego w workach lub pojemnikach jednorazowego użycia oznaczonych przez wyżej wymienione kolory znaleźć mogą się między innymi narzędzia chirurgiczne lub narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów mających miejsce w obrębie oddziału, pościel, prześcieradła, ubrania jednorazowe (w szczególności występujące na oddziałach chirurgicznych) oraz opatrunki, do których wykonania użyty był bandaż lub materiał gipsowy.
Segregacja narzędzi i przedmiotów ostrych (igły, otwarte ampułki szklane, usunięte kaniule dożylne) powinny być umieszczone w specjalnych, jednorazowych pojemnikach w kolorze czerwonym, znajdujących się bezpośrednio na blacie roboczym w dyżurce pielęgniarskiej lub gabinecie zabiegowym. Powinny być opatrzone datą, wskazującą na to, od jakiego czasu pojemnik taki jest w użytkowaniu.