“Odpad zdasz, drzewko masz!” w Żyrardowie

“Odpad zdasz, drzewko masz!” w Żyrardowie
Data2023-04-25

Kolejna już edycja naszej flagowej akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!” zakończyła się sukcesem.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, także i tym razem trwająca już wiosna i Światowy Dzień Ziemi stały się dla wielu mieszkańców powiatu żyrardowskiego doskonałą okazją do zaopatrzenia z nasza pomocą w sadzonki roślin, drzewek i krzewów, które wkrótce upiększą ich domy, ogrody, parapety i balkony.

Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Odkąd wprowadziliśmy system punktowy, wykorzystując w tym celu postawiony przez nas przy Alei Partyzantów 8 Recomat, wszyscy uczestnicy akcji znają jasne zasady. Wystarczy zebrać 100 punktów, oddając aluminiowe puszki po napojach lub plastikowe butelki PET do Recomatu, by zamienić je na jedną sadzonkę. Analogicznie, 200 punktów to dwie sadzonki – i tak dalej. Co nas jednak zaskakuje, to bez wątpienia zaangażowanie mieszkańców, którzy gromadzą coraz większe wyniki punktowe, a tym samym zyskują uprawnienia do odbioru większej liczby roślin. Chętnych do odbioru sadzonek nie brakowało – podobnie jak na co dzień nie brakuje osób, które segregują odpady, zwiększając swój dorobek punktowy.

Punkty liczone w dziesiątkach tysięcy

„Tegoroczny rekordzista zebrał aż 4700 punktów, dzięki czemu mógł od nas odebrać 47 drzewek. Na uznanie zasługuje jednak każdy, kto przyczynił się do oczyszczenia naszej małej ojczyzny” – podkreśla Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A. – „Podczas tegorocznej, wiosennej edycji naszej akcji wymieniliśmy aż 72 000 punktów z Recomatu. Tym samym uczestnikom rozdaliśmy aż 720 sadzonek w zamian za to, że przez cały rok sukcesywnie segregują plastikowe butelki i aluminiowe puszki. To już nie dzieło przypadku, to nawyk, który wszedł naszym mieszkańcom w krew, a to powód do ogromnej radości” – przyznaje.

Uczniowie także dostali sadzonki

Równolegle do prowadzonej przez nas akcji wymiany punktów z Recomatu na sadzonki, postanowiliśmy zachęcić także placówki edukacyjne na terenie powiatu żyrardowskiego do włączenia się do przeprowadzanej przez nas selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie gromadzili makulaturę, elektrośmieci oraz przeterminowane leki, by w zamian otrzymać sadzonki, które przyozdobią parapety szkolnych sal lekcyjnych lub zadomowią się w przyszkolnych ogródkach. Także na młodych żyrardowianach można było polegać – łącznie w trakcie naszej żyrardowskiej edycji akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!” rozdaliśmy aż tysiąc sadzonek. Wierzymy, że przyczynią się one do zazielenienia naszej okolicy, wywołując uśmiech na twarzach tych, którzy swoją codzienną troską o segregowanie odpadów przyczynili się do uświetnienia wyglądu swojego ogrodu.