“Odpad zdasz, drzewko masz!” w Słupsku

“Odpad zdasz, drzewko masz!” w Słupsku
Data2023-04-25

Ponieważ jesteśmy przedsiębiorstwem, zajmującym się utylizacją odpadów, temat czystości planety jest nam bliski.

W trosce o jej dobro, co roku organizujemy naszą flagową akcję „Odpad zdasz, drzewko masz!”, zachęcając tym samym do świadomego, proekologicznego działania. Tegoroczny Dzień Ziemi, przypadający jak co roku 22. kwietnia stanowił doskonałą okazję, by podobnie, jak w ubiegłym roku, zaprosić do udziału w naszej akcji także najmłodszych mieszkańców Słupska, zachęcając do współpracy lokalne szkoły i przedszkola. Nie zabrakło także stacjonarnej akcji, która zgromadziła rzesze mieszkańców, a zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Światowy Dzień Ziemi w Słupsku

W Słupsku już po raz drugi mieliśmy przyjemność zorganizować we współpracy z „Głosem Pomorza” ekologiczny festyn, połączony z naszą akcją. Standardowo, aby otrzymać sadzonkę drzew, krzewów lub kwiatów, konieczne było przyniesienie odpadów, które można poddać recyklingowi – elektrośmieci, przeterminowanych leków lub makulatury. W zamian uczestnik otrzymywał talon, który uprawniał go do odbioru bezpłatnej sadzonki, którą można przyozdobić ogród, balkon lub parapet.

Mnóstwo atrakcji…

Podczas, gdy dorośli mogli wybrać interesujące ich sadzonki, także na najmłodszych czekały liczne atrakcje. Przede wszystkim ponownie pojawiła się z nami Ekipa Junaka, organizująca ekoshow z Superbohaterem. Ponadto chętni mogli skorzystać ze zjeżdżalni lub maty sumo, wypocząć w strefie chillout na naszych leżakach lub posilić się, wybierając przygotowywane na miejscu popcorn lub watę cukrową. Nie zabrakło rzecz jasna quizów z nagrodami ,a na naszym stoisku zaopatrzyć się można było w przygotowane przez nas firmowe gadżety.

…i jeszcze więcej odpadów

Podczas słupskiej edycji akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!” udało nam się zebrać aż 9770 kilogramów odpadów.  Zgromadzone podczas wydarzenia odpady zostaną przez nas sprzedane, a uzyskane w ten sposób środki pieniężne – podobnie jak w ubiegłym roku – zostaną przeznaczone na wsparcie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy. Podczas akcji rozdaliśmy niemal 3 tysiące sadzonek!

By żyło się piękniej

Podobnie jak w poprzednim roku, także i tym razem nasze działania, związane z akcją „Odpad zdasz, drzewko masz!” – oprócz festynu na parkingu marketu E. Leclerc – skierowaliśmy w stronę dzieci i młodzieży. Do lokalnych placówek edukacyjnych wystosowaliśmy zachętę do wzięcia udziału w akcji, polegającej na zebraniu przez uczniów do dnia 21. kwietnia odpadów, które należy we właściwy sposób poddać utylizacji. Uczniowie mieli zatem za zadanie zgromadzić w szkole lub przedszkolu makulaturę, butelki PET, przeterminowane leki oraz elektroodpady, by następnie wymienić je na sadzonki krzewów i roślin ozdobnych oraz drzewek, którymi będą mogli zazielenić okoliczne tereny.

Sadzonki dla szkół i przedszkoli

Wśród placówek edukacyjnych, które postanowiły włączyć się w organizowaną przez nas akcję, znalazły się następujące przedszkola:

 • Przedszkole Miejskie nr 3 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 5 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 7 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 9 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 11 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 19 „Słupskiego Chłopczyka” w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 21 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 23 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 24 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 31 w Słupsku,
 • Przedszkole Miejskie nr 32 im. Tęczowej Doliny w Słupsku.

A także szereg szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku
 • Szkoła Podstawowa nr 11 w Słupsku.
 • Niepubliczna SP. nr 7 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Słupsku

Zdrowe nawyki wpajane od młodości

„Mówi się, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. To nasze polskie powiedzenie odnosi się jednak nie tylko do wiedzy ogólnej, ale też  do nawyków, które – by okazały się skuteczne i mimowolne – wymagają czasu, więc im szybciej zaczniemy je wprowadzać, tym lepiej” – podkreśla Prezes Zarządu EMKA S.A., Krzysztof Rdest. – „Zachęcając przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych do włączenia się w organizowaną przez nas akcję nie tylko dajemy im wyraźny sygnał, że mogą zrobić coś dobrego dla społeczności lokalnej. To także pierwszy krok, jaki wielu z nich postawi na swojej drodze do bycia świadomym ekologicznie obywatelem, co przełoży się na ich decyzje także za kilka lub kilkanaście lat. To trochę, jak z lotem człowieka na Księżyc. Oddanie w szkole czy przedszkolu odpadów, by wesprzeć placówkę w zdobyciu sadzonek to niewielki gest dla tego małego człowieka, ale zarazem wielki dla społeczności lokalnej, która zyskuje ukształtowanego ekologicznie członka. Jeśli tylko nauczymy już najmłodszych troski o środowisko naturalne, nasza przyszłość rysować się będzie w przepięknych, zielonych barwach” – podsumowuje.