#MedTalk – „Sukces niejedno ma imię”

#MedTalk – „Sukces niejedno ma imię”
Data2024-06-14

Rozmówczyniami naszego kolejnego #MedTalka, pt. „Sukces niejedno ma imię”, były Polki w Medycynie.

Kolejny miesiąc za nami, a to oznacza jedno – na horyzoncie pojawiło się kolejne wydarzenie w ramach organizowanej przez nas od 2022 roku akcji edukacyjnej #AkademiaEMKA. Po raz drugi w tym roku w dniu 28.05.2024 roku, o godzinie 19:00 na naszym instagramowym profilu @emka.sa mieliśmy przyjemność zorganizować spotkanie z cyklu #MedTalk Live. Dla odmiany prowadzącym spotkania był Bartłomiej Sajak, Specjalista ds. Marketingu w EMKA S.A., a jego rozmówczyniami były Polki w Medycynie – Paulina Kukla oraz Jagoda Hofman-Hutna oraz Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A. Podczas rozmowy mieliśmy okazję poruszyć niezwykle istotny temat, jakim jest dyskryminacja kobiet na początku, jak i w trakcie ich kariery zawodowej. Poruszona została nie tylko stereotypowa, ale i często niestety nadal aktualna nierówność płciowa wobec zawodów, a także nawiązaliśmy do marki osobistej Gosi Rdest jako kierowcy wyścigowego. Jeżeli potrzebujecie zatem pożądanego zastrzyku motywacji, bez względu na wykonywany przez Was zawód, to właśnie ten MedTalk jest stworzony dla Was.

 

Jakie wyzwania dotykają kobiet w branży medycznej na początku ich kariery zawodowej?

Wyzwania kobiet w medycynie zaczynają się już na etapie studiów, kiedy zaczynają wchodzić w medyczny świat z różnymi wyzwaniami muszą się mierzyć. Fundacja Polki w Medycynie przeprowadzała badanie na temat dyskryminacji kobiet w zawodach medycznych i to zjawisko jest niestety nadal żywe, mimo że żyjemy w XXI wieku w cywilizowanym środowisku. ta dyskryminacja przybiera różne formy, może to być bezpośrednie odsuwanie od stołu operacyjnego i nieuznawanie kompetencji czy też umniejszające komentarze i określenia, prośby o zrobienie kawy, nazywanie dziewczynką etc. Nie wszystkie kobiety potrafią się bezpośrednio temu przeciwstawić. Nie zawsze też zwracanie się do kobiet „dziewczynko”, „kochana” etc jest z perspektywy pacjenta negatywne, to niekiedy wynika z mowy z dawnych lat, a starsza osoba zwracająca się w ten sposób nie chce sprawić przykrości. Jeśli jednak przychodzimy do specjalisty medycznego, powinniśmy mimo wszystko zachować pewien dystans i szacunek do drugiej osoby, a relacja powinna być na poziomie profesjonalnym, by zapewnić standard i jakość opieki.

Przy wchodzeniu w zawód i rozpoczynaniu kariery – nie tylko w branży medycznej – wszystko jest nowe. Trzeba umieć dać sobie przestrzeń na popełnianie błędów i zadawanie tysięcy pytań, a także mieć świadomość, że to, co robimy nie będzie od razu perfekcyjne i wspaniałe. Nie nabierzemy od razu wprawy, wiele działań wymaga długotrwałych prób, trzeba dać sobie przestrzeń na naukę i wdrożenie w procedury i świat medyczny, zmierzyć się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie, która potrafi być przytłaczająca.

Wyzwania i trudności na początku kariery sportowej

W kontekście sportowym Gosia Rdest przyznała podczas MedTalka, że zaczynała karierę stosunkowo późno. Jej koledzy-rywale zaczynali karierę w wieku lat nawet siedmiu, podczas gdy Gosia na profesjonalny motorsport przerzuciła się dopiero w wieku 16 lat i z marszu napotkała na dość dużą ścianę do zburzenia. Nie była ona jednak stawiana przez chłopaków, z którymi bezpośrednio rywalizowała na torze jako jedyna kobieta w kategorii, ale przez starsze pokolenie – ich ojców, którzy nie widzieli zbyt wielu kobiet w wyścigach. Wydawało im się to totalną abstrakcją, sugerowali, że to szybko przejdzie, że to tylko słomiany zapał, a Gosia będzie musiała sporo trenować na siłowni, by dogonić stawkę. Powszechne było deprecjonowanie wartości i obstawianie, że to hobby na krótki dystans. Takie negatywne komentarze sprawiały, że pojawiały się momenty powątpiewania, a Gosia Rdest wiedziała, że uwarunkowania fizyczne są ważne. Predyspozycje kobiet i mężczyzn różnią się od siebie – zarówno budową ciała, jak i kwestią masy mięśniowej, ale mając tego świadomość oraz znając swoje słabe strony była w stanie wypracować sobie treningi na tyle, żeby nadrobić różnice i przekuć to w mocną stronę. Wkrótce zaczęła kręcić regularnie szybkie czasy, a w swoim trzecim sezonie wywalczyła tytuł Kartingowego Mistrza Polski, udowadniając i sobie, i tym ojcom, że się da. Sukces nie przyszedł ad hoc, od razu, ale po przepracowaniu słabości, dzięki determinacji, udało się osiągnąć zamierzony cel.

Pełny zapis rozmowy, odbytej w ramach kolejnego, dziewiątego już spotkania z cyklu #MEDTalk Live, obejmującej szereg innych zagadnień, związanych ze stereotypami i barierami, na jakie napotykają kobiety w swojej karierze – zarówno medycznej, jak i sportowej – zobaczyć można na naszym instagramowym profilu @emka.sa. Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania ciekawostek, jakimi rozmówczynie podzieliły się podczas tego spotkania.