#MedTalk Live – „Jak pies z kotem”

#MedTalk Live – „Jak pies z kotem”
Data2023-01-23

Pierwszy w tym roku #MedTalk odbył się 19.01.2023 roku na naszym instagramowym profilu @emka.sa.

Podczas trzeciego już spotkania na żywo w ramach naszego cyklu, tym razem przyjrzeliśmy się bliżej branży weterynaryjnej. Gościem spotkania, prowadzonego przez Jakuba Kadysza, była dr Paulina Śliwowska (@pupile.vet) – lekarka weterynarii, zajmująca się zwierzętami domowymi, takimi jak psy, koty, króliki, czy też chomiki. Temat spotkania brzmiał „Jak pies z kotem”, a rozmowa skupiła się m.in. na opiece i higienie tych dwóch gatunków.

Pielęgnacja zwierząt w domu

Pierwsza część spotkania poświęcona była pielęgnacji zwierząt w domowym zaciszu. Okazuje się, że nie tylko konieczne jest regularne wyczesywanie okrywy włosowej, ale także dobór właściwej szczotki. Trzeba przy tym uważać, by nie doprowadzać do kołtunów czy sfałdowań okrywy, bo to z kolei może prowadzić do odparzenia. Kolejnym aspektem domowej higieny jest regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu uszu zwierząt, a także systematyczne przycinanie im paznokci, przemywanie oczu.

Higiena jamy ustnej u zwierząt

Dość ważnym tematem, który zyskuje obecnie na popularności, jest higiena jamy ustnej u naszego pupila. Mowa nie tylko o szczotkowaniu zębów i profilaktyce jamy ustnej, ale też zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego. Co więcej, regularne kontrolowanie jamy ustnej pozwala na łatwe dostrzeżenie zmian i wykrycie stanów zapalnych dziąseł, ukruszenia lub złamania zębów lub wytypowania tych, które wymagają leczenia. 

Warto przy tym pamiętać, że domowe zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane przez właściciela, powinny być wykonywane w sposób dokładny i poprawny. Jeśli nie wiemy, jak wykonać taki zabieg, np. obcięcie paznokci, bądź też nasz kot staje się wówczas agresywny i trzeba go trzymać – nic straconego. Warto w takiej sytuacji udać się do weterynarza, który pomoże oraz nauczy prawidłowego przeprowadzania zabiegu w domowych warunkach.

Zabezpieczenia podczas domowych zabiegów

Istotnym punktem rozmowy były także zabezpieczenia, jakie powinny być stosowane przez właścicieli zwierząt w przypadku wykonywania zabiegów w domowym zaciszu. Czy wystarczą same rękawiczki? Czy dla bezpieczeństwa można nałożyć dwie warstwy? W jakich przypadkach warto postawić na ubrania ochronne czy też fartuchy? Jak wygląda kwestia zabezpieczenia w gabinecie weterynaryjnym? Nie zabrakło odpowiedzi na żadne z powyższych pytań, a doktor bardzo otwarcie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i codzienną praktyką, zachęcając do zachowywania środków ostrożności w rozmaitych przypadkach, począwszy od stosowania szamponów, poprzez podawanie leków hormonalnych, sterydów w postaci maści czy też leków onkologicznych.

Ale to nie wszystko…

Oprócz wyżej wymienionych zagadnień pojawiły się także tematy związane z sezonami chorobowymi i odpornością zwierząt, koniecznością chronienia zwierząt podczas naszej choroby – i na odwrót. Poruszony został także temat odpowiedniej diety dla naszych milusińskich, kwestia wyprowadzania zwierząt (nie tylko psów, ale i kotów czy królików) na smyczy na spacer, a także dość trudny temat, co zrobić w przypadku śmierci naszego zwierzaka. Pod koniec live’a dr Paulina Śliwowska ponadto udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na pytania zainteresowanych słuchaczy – nie zabrakło anegdotek o nietypowych zwierzętach w gabinecie, pojawił się także temat behawiorystów, nauki dorosłego kota mycia zębów, czy też rozwiązanie zagadki, czy niektóre psy faktycznie mają włosy.
Pełny zapis rozmowy, odbytej w ramach trzeciego już spotkania #MEDTalk Live, obejrzeć można na naszym instagramowym profiilu @emka.sa – zachęcamy do obejrzenia.