MedTalk LIVE! – Farmaceuta vs lekarz

MedTalk LIVE! – Farmaceuta vs lekarz
Data2023-02-25

W czwartek, 23.02.2023 roku odbył się kolejny już organizowany przez nas MedTalk LIVE!

Tym razem gośćmi spotkania, które poprowadził Jakub Kadysz byli Patrycja Ciabach – magister farmacji oraz Józef Muszyński – student medycyny. To oni stoją za prowadzonym na Instagramie profilem @dwa__fartuchy.

Czy farmaceuci to studenci, którzy nie zostali lekarzami?

W opinii publicznej możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że farmaceuta to niedoszły lekarz. Okazuje się jednak, że są to nie tyle dwie odmienne specjalizacje, co dwa różniące się od siebie kompletnie kierunki studiów jednolitych magisterskich. Farmacja to 5 lat studiowania plus półroczny, bezpłatny staż. Dopiero po jego ukończeniu staje się pełnoprawnym magistrem farmacji z prawem wykonywania zawodu i można pracować w aptece. 

Lekarzy czekają 6-letnie studia plus 13 miesięcy stażu, aby otrzymać pełne prawo pełnego wykonywania zawodu. Oba te kierunki są najczęściej na 2 innych wydziałach. Przeświadczenie zawarte w popularnym micie wynika stąd, że niektórzy nie dostając się na studia lekarskie wybierają farmację jako swoisty „plan B”, bo na studia lekarskie trudniej się dostać. Wkrótce może to jednak ulec zmianie, bo liczba uczelni, które kształcą lekarzy nieustannie rośnie. Dziś są to 24 instytucje, a plany wskazują, że może być ich niebawem nawet 30.

Czy pacjenci ufają farmaceutom przy kupowaniu leków w aptece?

Dość istotną kwestią poruszoną podczas spotkania było zaufanie pacjentów do farmaceutów. Jak wynika z doświadczenia gości, zazwyczaj to zaufanie jest dość duże, choć pacjenci są różni. Czasem proszą o polecenie czegoś, co farmaceuta uważa za najlepsze, ale zdarzają się też pacjenci z gotową nazwą produktu medycznego. Najczęściej wynika to z faktu, że dany produkt był reklamowany i koniecznie chcą produkt z reklamy, Nawet, gdy im się tłumaczy, że nie jest najlepszym wyborem, bo są lepsze składowo lub korzystniejsze cenowo produkty. Reklama ma duże przełożenie na to co kupują pacjenci, inni z kolei chcą kupić koniecznie to, co przepisał lekarz, zamiast zamienników. Jeśli jednak pacjenci przychodzą po poradę, zazwyczaj wychodzą z apteki zadowoleni.

Czy farmaceuta ma możliwość odmowy sprzedaży leku lub niezrealizowania recepty?

Farmaceuta nie ma możliwości skorzystania z czegoś takiego, jak klauzula sumienia – na tej podstawie nie można odmówić realizacji recepty. Można to zrobić, gdy jest nieprawidłowo wystawiona. Realizacji recepty można też odmówić, gdy istnieje ryzyko, że lek spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta lub kiedy istnieje ryzyko użycia leku w sposób niemedyczny. Istnieje też zestaw leków, które mogą zakupić wyłącznie osoby pełnoletnie. Odmowa sprzedaży leku pojawi się także w sytuacji, gdy recepta wydaje się sfałszowana.

Czy farmaceuta może wystawić receptę?

Farmaceuta może wystawić tzw. receptę farmaceutyczną. Wystawiana jest ona w chwili wydania leku dla danego pacjenta. Obejmuje ona większość leków, poza psychotropowymi i odurzającymi. Takie recepty są jednak zawsze pełnopłatne, więc nie zawsze są opłacalne dla pacjenta. Recepta taka sprawdza się, gdy nagle skończył się lek i nie ma możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej. To farmaceuta decyduje o tym, czy wystawi taką receptę. 

Oprócz wyżej wymienionych tematów podczas rozmowy poruszone zostały także wątki konfliktów na linii farmaceuta – lekarz, ograniczonej dostępności leków na rynku, liście antywywozowej, czy też tzw. receptomatach. Pełny zapis spotkania MedTalk LIVE! Farmaceuta vs lekarz znaleźć można na naszym Instagramowym profilu @emka.sa – zapraszamy do obejrzenia!