Małgorzata Rdest wiceprezesem EMKA S.A.

Małgorzata Rdest wiceprezesem EMKA S.A.
Data2021-11-23

Małgorzata Rdest została wiceprezesem firmy Emka S.A., lidera w branży odpadów medycznych.

Nowe pokolenie powoli przejmuje stery w firmie.

Emka S.A. to rodzinna firma, budowana przez Krzysztofa Rdesta wspólnie z żoną i doświadczonymi pracownikami. To dzięki ich wspólnej pracy dziś firma liczy blisko 200 pracowników na terenie niemal całej Polski. Wyznawane przez zespół wartości takie jak: zaufanie, rozwój, dziedzictwo i innowacje wyniosły firmę na lidera branży odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych. W tej rodzinie dorastała mała Gosia, która dziś – już jako Małgorzata dołącza do Zarządu w roli wiceprezesa.

2021 rok to ważny czas dla firmy EMKA S.A., która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie. W październiku stanowisko wiceprezesa objęła Małgorzata Rdest, która ostatnie lata kariery zawodowej spędziła w Szwajcarii pracując w międzynarodowej organizacji FIA z siedzibą w Genewie (Fédération Internationale de l’Automobile). – To dla mnie zupełnie nowe wyzwanie i zupełnie inna rola niż ta, którą do tej pory wykonywałam – mówi nowa wiceprezes, która poza pracą w FIA jest wielokrotnym Mistrzem Polski i utytułowanym zawodnikiem wyścigowym na całym świecie. – Wiem, że rozpoczynając karierę w rodzinnej firmie, presja jest dużo większa. Wyznaję jednak etos ciężkiej pracy i ciągłego doskonalenia się, dlatego przede mną jeszcze wiele nowych wyzwań i nauki w temacie ochrony środowiska oraz rynku gospodarki odpadami.

– Jeśli to, co robimy zyskuje uznanie u kolejnego pokolenia, to dla mnie jest spełnienie marzeń – mówi Krzysztof Rdest, prezes firmy EMKA S.A. – Kiedyś, tuż po zdaniu matury, Gosia powiedziała zdanie, które na stałe utkwiło w mojej pamięci: „Tato, pozwól mi samej spróbować”. Codziennie, na każdym kroku udowadnia, że jest odpowiedzialna i wie, co robi. Dlatego ma moją pełną akceptację w działaniach dotyczących naszej firmy. Wiem, że jej edukacja i doświadczenia sportowe zahartowały jej charakter i jest gotowa do objęcia sterów w firmie – podkreśla prezes.

Małgorzata jest pierwszą i dotychczas jedyną Polką startującą w wyścigach W Series – serii która gromadzi 20 najszybszych kobiet świata, startuje także we francuskiej serii Alpine Europe Cup.  – Motorsport to mój piękny nałóg, któremu poświęcam się od 16 roku życia. Na pewno sport bardzo mnie ukształtował jako jednostkę i wzmocnił wiele cech charakteru. Motorsport uczy ciężkiej pracy, motywacji i determinacji. Wydaje mi się, że ludzie, którzy są lub byli związani ze sportem, zgodnie mogą przyznać, że to właśnie sport powoduje, że dziś nie boimy się ciężkiej pracy, porażek, kontuzji i zawsze przemy do przodu. Liczę, że te doświadczenia sportowe przeniosą się na biznes. Dziś na pewno łatwiej i szybciej podejmuję decyzje. Nie boję się ryzyka – mówi Małgorzata Rdest.

Za priorytet w swoich działaniach Gosia stawia nie tylko wynik na podium, ale też przekaz jaki płynie z jej publicznej działalności. Z jej postacią kojarzy się szereg kampanii i akcji społecznych, promujących wartości takie jak bezpieczeństwo, odpowiedzialność, ekologia. Przez lata była związana z projektem „Złote zasady kierowcy według FIA”, szerząc swój postulat: „Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony”, jest ambasadorem

Polskich zawodników w „Smart Driving Challenge”, ukierunkowanym na edukację i budowanie świadomości o ekologicznej i rozsądnej jeździe. W ostatnim czasie stała się również twarzą kampanii Ministerstwa Finansów dotyczącej nowego systemu poboru opłaty elektronicznej e-TOLL. Kierunek wybieranych przez nią kampanii może wskazywać, jakie nowe trendy wyznaczy w rodzinnej firmie.

Sądzę, że firma EMKA S.A. ma zbudowany potężny fundament. Co dalej będzie planowała stworzyć Małgorzata, będzie jej. Wierzę, że dobrany zespół ludzi jest i będzie kompatybilny z Gosią. Ona wchodzi do siebie, więc pozostawiam jej całe pole do działania. Jestem ciekawy jej pomysłów i dalszych kroków w rozwoju naszej firmy – podkreśla Krzysztof Rdest.

Obecna strategia na najbliższe lata to ekspansja na inne rynki. W grudniu EMKA S.A. będzie uczestniczyć w EXPO Dubai 2020, aby odbyć serię spotkań biznesowych. Jednocześnie firma stawia na ekologiczne rozwiązania, jak choćby zrównoważoną jazdę wśród swoich pracowników i kierowców, ale także promując lokalnie świadomość dotyczącą segregacji odpadów. Od lat w Żyrardowie, w którym zlokalizowana jest siedziba firmy, prowadzone są kampanie edukacyjne i społeczne „Odpad zdasz – drzewko masz”, systematycznie finansowane są pojemniki do zbierania plastikowych korków od butelek. Teraz firma rusza z projektem recyklomatu i elektromobilnością. I choć działania edukacyjne mają obecnie charakter głównie lokalny, Zarząd przymierza się do aktywizacji ekologicznej społeczności innych miast Polski.