Odpady medyczne powstają w różnych jednostkach opieki lekarskiej,
laboratoriach, zakładach kosmetycznych oraz gabinetach weterynaryjnych i są nieodłącznym elementem towarzyszącym naszemu życiu. Odpadów nie możemy niestety całkowicie wyeliminować, możemy natomiast zadbać o ich prawidłowe magazynowanie i utylizację, co niewątpliwie odgrywa znaczącą rolę dla naszego bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie ludzi i ochronę środowiska postępowanie z odpadami medycznymi jest dokładnie uregulowane prawnie.
Magazynowanie odpadów krok po kroku
Tego rodzaju odpady powinny być gromadzone w wysokiej jakości workach o odpowiednich kolorach oraz pojemnikach do tego przystosowanych. Worki bądź pojemnik z odpadami powinny mieć naklejoną etykietę z danymi, następnie należy je jak najszybciej przekazać do miejsca magazynowania. Magazynowanie odpadów zakaźnych w odpowiedniej temperaturze nie może przekroczyć 72 godzin.
Krok 1: Sposoby pakowania odpadów
Pojemniki i worki na odpady medyczne występują w trzech kolorach, z których każdy oznacza konkretne odpady:
- Worki czerwone (odpady medyczne zakaźne)
Odpady medyczne o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80, 18 01 82* z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
- Worki żółte (odpady medyczne niebezpieczne inne niż zakaźne)
Odpady medyczne o kodach 18 01 06; 18 01 08, 18 01 10, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
- Worki lub pojemniki innego koloru – niebieskie, czarne, zielone (odpady inne niż niebezpieczne)
Odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 i 18 01 81, z wyjątkiem odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej albo do pojemników wielokrotnego użycia, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
- Pojemnik czerwony (materiał zakaźny, zagrażający zdrowiu i życiu)
Odpady o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w pojemnikach jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie bądź przecięcie
Worki i pojemniki należy zapełnić do 2/3 ich objętości w sposób umożliwiający ich bezpieczne zamknięcie.
Krok 2: Oznaczanie worków i pojemników
Każdy pojemnik i worek powinien być znaczony następującymi danymi:
- Kod odpadów medycznych w nim przechowywanych;
- adres lub siedzibę wytwórcy odpadów;
- datę i godzinę otwarcia (rozpoczęcia użytkowania);
- datę i godzinę zamknięcia.
Krok 3: Miejsce magazynowania i czas przechowywania odpadów
Przedsiębiorca, który wytwarza i przechowuje odpady zobligowany jest do zapewnienia odpowiednio oznaczonego miejsca ich magazynowania. Miejsce powinno być wyposażone w termometr, musi także posiadać zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się substancji niebezpiecznych w tym wycieków. Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z 8 października 2020 roku:
- magazynowanie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych odbywa się w temperaturze do 18ºC nie dłużej niż 24 godziny lub w temperaturze do 10ºC nie dłużej niż 72 godziny.
- magazynowanie zakaźnych odpadów medycznych o kodzie 18 01 02, odbywa się w temperaturze do 10ºC, a czas ich przechowywania nie może przekroczyć 72 godzin.
Powyższe zasady prawidłowego postępowania z odpadami medycznymi mają ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia. Odpowiednia segregacja odpadów i zagwarantowanie miejsca do ich przechowywania pozwoli uniknąć wielu zagrożeń.