Prowadząc własną klinikę medycyny estetycznej, gabinet weterynaryjny czy gabinet stomatologiczny musimy segregować odpady.
Właściciele tego rodzaju biznesów są do tego zobligowani przepisami polskiego prawa. Segregacja odpadów, w tym niebezpiecznych odpadów medycznych pozwala również dbać o środowisko.
Warto dbać o środowisko, a tym samym o własne zdrowie. Segregacja odpadów jest ku temu pierwszym krokiem. W warunkach domowych musimy się stosować do przepisów tak zwanej „ustawy śmieciowej”. Podobna sytuacja jest w sytuacji, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Tu właściciele (tudzież osoby od spraw administracyjnych) muszą dopilnować, aby np. odpady medyczne były odpowiednio segregowane i oddane do utylizacji.
Utylizacja odpadów jako sposób zapewnienia bezpieczeństwa
Szpitale, placówki medyczne, kliniki medycyny estetycznej, przychodnie stomatologiczne czy weterynaryjne, a także laboratoria – między innymi w tych miejscach codziennie powstają niebezpieczne odpady medyczne. Niektóre z nich (zwłaszcza ludzkie tkanki, organy, elementy ciała) stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i muszą być na miejscu segregowane. Kolejnym krokiem jest ich transport w szczelnie zamkniętych i opisanych workach/pojemnikach oraz utylizacja.
Utylizacja
Utylizacją odpadów powinny się zajmować wyłącznie firmy, które mają ku temu odpowiednie zaplecze. Niszczenie odpadów odbywa się poprzez ich spalanie w specjalnie do tego przystosowanych komorach. Działanie ognia oraz wysokiej temperatury zabija zarazki, wirusy, bakterie gwarantując tym samym brak zagrożenia dla człowieka, zwierząt i środowiska.