![Profilaktyka raka piersi](https://ekoemka.com.pl/wp-content/uploads/2023/12/MicrosoftTeams-image-1.png)
![Data](https://ekoemka.com.pl/wp-content/themes/emka/images/data.png)
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Co warto wiedzieć o profilaktyce?
Jednak nasze zainteresowanie profilaktyką nie powinno kończyć się wraz z ostatnim dniem miesiąca. Profilaktyka polega na regularnym samobadaniu oraz wykonywaniu badań profilaktycznych.
Co wspólnego z rakiem piersi ma Zakopane?
Szacuje się, że co roku w Polsce diagnozuje się ponad 20 000 nowych przypadków raka piersi. To właśnie tyle osób, ile mieszka w Zakopanem. Jednak wcześnie wykryty rak piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie.
Narażone nie tylko kobiety po 50.?
To kobiety po 50 roku życia chorują najczęściej, jednak wśród kobiet w przedziale wiekowym 25-44 jest to najczęściej występujący nowotwór.
Mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi, jednak ze względu na niską świadomość występowania tego nowotworu wśród mężczyzn, często diagnozowani są w późniejszym stadium. Warto pamiętać, że nowotwór piersi u mężczyzn jest rzadki i stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków.
Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?
Zmiana stylu życia jest kluczowa w zapobieganiu rakowi piersi – do czynników ryzyka należą: choroba otyłościowa, mała aktywność fizyczna, czy spożywanie alkoholu.
Niektóre osoby mają predyspozycję genetyczną do wystąpienia tego nowotworu. Najczęstszymi i najgroźniejszymi mutacjami są mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2. Nosiciele i nosicielki tych mutacji muszą być poddawane skrupulatnym badaniom profilaktycznym, zaleca się wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi oraz badania od wcześniejszego wieku – począwszy od 25-30. roku życia.
Na czym polega profilaktyka raka piersi?
Jednym z najważniejszych punktów profilaktyki jest samobadanie piersi raz w miesiącu.
Na co zwrócić uwagę podczas samobadania i jak je wykonać? Wszystkie odpowiedzi, znajdziesz tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi
Prowadzony jest również program badań przesiewowych – a tutaj ważna zmiana: od 1 listopada 2023 r. kobiety w wieku 45–74 lata mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii. Program profilaktyczny zakłada, że każda kobieta w tym wieku może zgłosić się do punktu wykonywania mammografii bez skierowania. Zgłaszalność na programy profilaktyczne raka piersi w Polsce wciąż jest dość niska, mniej niż połowa kobiet regularnie się bada. Obecnie możesz wziąć udział w badaniu co 2 lata, a jeśli jesteś w grupie ryzyka, to co roku.
Pamiętaj – jeśli Ty nie zadbasz o swoje zdrowie, nikt nie zrobi tego za Ciebie!
Autorki: lek. Żaneta Zawadzka, lek. Małgorzata Osmola z zespołu Polki w Medycynie