Profilaktyka raka piersi 

Profilaktyka raka piersi 
Data2023-12-04

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Co warto wiedzieć o profilaktyce?

Jednak nasze zainteresowanie profilaktyką nie powinno kończyć się wraz z ostatnim dniem miesiąca. Profilaktyka polega na regularnym samobadaniu oraz wykonywaniu badań profilaktycznych.

 

Co wspólnego z rakiem piersi ma Zakopane?

Szacuje się, że co roku w Polsce diagnozuje się ponad 20 000 nowych przypadków raka piersi. To właśnie tyle osób, ile mieszka w Zakopanem. Jednak wcześnie wykryty rak piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie. 

Narażone nie tylko kobiety po 50.? 

To kobiety po 50 roku życia chorują najczęściej, jednak wśród kobiet w przedziale wiekowym 25-44 jest to najczęściej występujący nowotwór. 

Mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi, jednak ze względu na niską świadomość występowania tego nowotworu wśród mężczyzn, często diagnozowani są w późniejszym stadium. Warto pamiętać, że nowotwór piersi u mężczyzn jest rzadki i stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków. 

Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi? 

Zmiana stylu życia jest kluczowa w zapobieganiu rakowi piersi – do czynników ryzyka należą: choroba otyłościowa, mała aktywność fizyczna, czy spożywanie alkoholu. 

Niektóre osoby mają predyspozycję genetyczną do wystąpienia tego nowotworu. Najczęstszymi i najgroźniejszymi mutacjami są mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2. Nosiciele i nosicielki tych mutacji muszą być poddawane skrupulatnym badaniom profilaktycznym, zaleca się wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi oraz badania od wcześniejszego wieku – począwszy od 25-30. roku życia. 

Na czym polega profilaktyka raka piersi? 

Jednym z najważniejszych punktów profilaktyki jest samobadanie piersi raz w miesiącu. 

Na co zwrócić uwagę podczas samobadania i jak je wykonać? Wszystkie odpowiedzi, znajdziesz tutaj: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi 

Prowadzony jest również program badań przesiewowych – a tutaj ważna zmiana: od 1 listopada 2023 r. kobiety w wieku 45–74 lata mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii. Program profilaktyczny zakłada, że każda kobieta w tym wieku może zgłosić się do punktu wykonywania mammografii bez skierowania. Zgłaszalność na programy profilaktyczne raka piersi w Polsce wciąż jest dość niska, mniej niż połowa kobiet regularnie się bada. Obecnie możesz wziąć udział w badaniu co 2 lata, a jeśli jesteś w grupie ryzyka, to co roku. 

Pamiętaj – jeśli Ty nie zadbasz o swoje zdrowie, nikt nie zrobi tego za Ciebie! 

Autorki: lek. Żaneta Zawadzka, lek. Małgorzata Osmola z zespołu Polki w Medycynie