Święto Chleba w Radziejowicach

Święto Chleba w Radziejowicach
Data2022-08-23

Jedzenie, które jako pierwsze przychodzi nam do głowy to zapewne chleb. 

Nic w tym dziwnego, w naszej kulturze stanowi on nie tylko jeden z podstawowych produktów spożywczych, ale też często kojarzony jest z owocem pracy, trudu i wysiłku, jaki wykonujemy każdego dnia. Przykładamy do niego sporą uwagę, trudno się zatem dziwić, że pojawiają się takie istotne lokalnie wydarzenia, jak Święto Chleba w Radziejowicach, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w minioną niedzielę.

Co dla ducha i coś dla ciała

Tegoroczne Święto Chleba rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach, podczas której nie brakowało modlitw o chleb nasz powszedni. Po zakończonej liturgii, korowód udał się bezpośrednio na teren Gminnego Centrum Kultury „POWOZOWNIA” przy ul. Sienkiewicza 6 w Radziejowicach, gdzie o 14:00 nastąpiło powitanie gości i uroczyste dzielenie chleba. Pół godziny później rozpoczęły się występy grup, wchodzących w skład GCK „POWOZOWNIA” oraz dzieci z Gminy Radziejowice.

Następnie – o godzinie 15:20 – na scenie pojawił się zespół Neighbours, natomiast o 16:00 jego miejsce zajął Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie. O godzinie 17:00 nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów, organizowanych z okazji Dnia Chleba, a pół godziny później scenę zajęła Kuźnia Artystyczna z CK Wilanów. To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekały na przybyłych gości – o 18:30 scenę przejął zespół Verus, a o 20:00 – gwiazda wieczoru, czyli Defis. O 21:00 rozpoczęła się z kolei dyskoteka pod chmurką.

Nie samym chlebem żyje człowiek…

Oprócz części artystycznej oraz związanej z chlebem, przybyli goście mogli takżę wziąć udział w szeregu warsztatów – m.in. na sztaludze i płocie, a także w warsztatach wicia wianków. Entuzjaści motoryzacji mieli okazję obejrzeć przyciągającą wzrok wystawę motorów, z kolei najmłodsi wyszaleć się na dmuchańcach, a także podziwiać konie i powozy. Nie zabrakło również możliwości przejazdu na kucyku, z której z uśmiechem na ustach korzystali najmłodsi mieszkańcy Gminy Radziejowice. Oprócz tego na przybyłych czekali wystawcy, oferujący nie tylko rękodzieło, ale także usługi gastronomiczne.

Popcorn? Czemu nie!

Podobnie, jak podczas wielu innych tego typu wydarzeń lokalnych, nie mogło nas zabraknąć! Od początku trwania Święta Chleba, aż do godziny 22:00 i jego zakończenia, osoby odwiedzające Gminne Centrum Kultury „Powozownia” mogły wypatrzyć nasz namiot, w którym można było spróbować naszego festynowego specjału – popcornu. Jak zwykle przekąska ta cieszyła się ogromną popularnością – nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Nic w tym dziwnego – popcorn towarzyszy naszej firmie od wieeeelu lat i doskonale wiemy, w jaki sposób go przyrządzić, by smakował każdemu – nawet miłośnikom chleba w dniu ich święta.