Przypominamy, badajcie się Panowie!

Przypominamy, badajcie się Panowie!
Data2024-01-03

Przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego.

Nie jest to jednak nowy trend modowy, a kampania, która od lat próbuje zwrócić uwagę na tematykę “męskich” nowotworów, czyli raka jąder i raka prostaty, a także zachęcić mężczyzn do profilaktyki. Kogo dotyczą te nowotwory? Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i jak możemy zapobiegać zachorowaniu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Czy rak jądra i prostaty to obecnie duży problem wśród mężczyzn?

Statystyki pokazują, że rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Niestety, zachorowania na ten rodzaj nowotworu w ostatnich latach mają tendencję wzrostową. Sytuacja jest nieco inna w przypadku raka prostaty – największa liczba przypadków przypada na siódmą i ósmą dekadę życia. Warto jednak wspomnieć, że pomimo wzrostu diagnozowanych przypadków obu tych nowotworów, nie rośnie liczba zgonów z powodu tych chorób. A wszystko dzięki regularnym badaniom iakcjom profilaktycznym.

Co może wpływać na rozwój tych chorób i czy możemy się przed nimi chronić?

Oczywiście – na zachorowalność na te nowotwory w pewnym stopniu wpływa nasz wiek czy predyspozycje rodzinne. Jednak jest też wiele czynników ryzyka, które możemy wyeliminować. Przede wszystkim możemy tu zaliczyć: nieprawidłową dietę, nadwagę i otyłość, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Pierwsze kroki w profilaktyce tych nowotworów powinny obejmować:

– zadbanie o regularny ruch,

– wyeliminowanie używek,

– prawidłowe odżywianie

– ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów zwierzęcych czy zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie.

Jakie objawy powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem?

Niebolesne powiększenie jądra, uczucie ciężaru w mosznie lub jej szybko narastające powiększenie czy ból i dyskomfort w obrębie moszny powinny zwrócić naszą uwagę i sprawić, że pokierujemy się do lekarza. W przypadku raka prostaty najczęstszymi początkowymi objawami będą trudności w oddawaniu moczu oraz krwiomocz.

Jakie badania warto wykonywać w ramach profilaktyki?

W przypadku raka jądra nic nie zastąpi samobadania! Można to zrobić w kilku prostych krokach:

  1. Badaj jądra raz w miesiącu – najlepiej w trakcie lub po ciepłym prysznicu
  2. Najpierw sprawdź powierzchnię jąder – odsuń penisa grzbietową stroną dłoni i badaj każde z jąder obiema rękoma
  3. Oceń strukturę i konsystencję jąder, przekładając je w dłoniach
  4. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza – to normalne, że jedno z jąder jest większe, a w szczytowej części jądra wyczuwasz zgrubienie (to najądrze).
  5. W razie wątpliwości zgłoś się do lekarza.

Jako badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty wykonuje się oznaczenie PSA. Każdy mężczyzna powyżej 40 roku życia może zbadać ten parametr np. w ramach programu pilotażowego Profilaktyka 40 PLUS. A na koniec przypominamy, że dbanie o własne zdrowie nie jest powodem do wstydu – dlatego samobadanie jąder czy konsultacja z lekarzem w sprawie niepokojących nas objawów nie powinny stanowić tabu.

Autorka: lek. Żaneta Zawadzka