Zazieleniliśmy Kędzierzyn-Koźle

Zazieleniliśmy Kędzierzyn-Koźle
Data2024-04-26

Dzieci z placówek edukacyjnych z Kędzierzyna-Koźla już z sadzonkami drzew i krzewów od Emka.

Po raz kolejny z wiosenną edycją naszej flagowej akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!” odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle. To miejsce, w którym coraz bardziej widoczna jest nasza obecność, nie tylko dzięki wybudowanej przez nas, najnowocześniejszej w Polsce Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Tym razem jednak nasza wizyta w tym przepięknym mieście przybrała zupełnie inny charakter, ponieważ udaliśmy się w odwiedziny do czterech przedszkoli i jednej szkoły podstawowej, by razem z uczniami zmieniać świat na lepszy.

Mali ekolodzy, którzy czynią wiele dobra

W środę 17 kwietnia 2024 roku odwiedziliśmy cztery placówki przedszkolne (Przedszkole nr 08, Przedszkole nr 09, Przedszkole nr 11 i Przedszkole nr 21) oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. To właśnie uczniowie i nauczyciele z tych placówek podjęli rzuconą przez nas ekologiczną rękawicę, zobowiązując się do selektywnego zbierania takich odpadów, jak plastikowe butelki PET i aluminiowe puszki po napojach, przeterminowane leki, elektroodpady czy też makulatura. Zgodnie z założeniami naszej akcji, na uczniów w zamian czekała niespodzianka.

Tego dnia przedstawiciele EMKA S.A. zjawili się we wspomnianych wyżej placówkach oświatowych, by odebrać zebrane odpady i przekazać je do punktu ich bezpiecznej utylizacji. W zamian zostawiliśmy łącznie aż 75 drzewek, które będą mogły przyozdobić ogródki, przylegające do szkoły i przedszkoli. Sadzonki nie tylko upiększą okolicę, ale także będą przypominać uczniom o tym, że troska o środowisko naturalne jest niezwykle istotna, a ekologiczne podejście do życia może przynosić owoce.

Zieleń dająca nadzieję

„Każda sadzonka drzewka, którą przywieźliśmy do Kędzierzyna-Koźla to kawałek zieleni, który daje nadzieję. Nadzieję na to, że nasza planeta może być piękna. Nadzieję na to, że najmłodsze pokolenia mogą podchodzić świadomie do zagadnień związanych z ekologią. Nadziei na to, że – jak mawia przysłowie – czym ich skorupka za młodu nasiąknie, tym w późniejszych latach będą oddziaływać na otaczającą ich rzeczywistość. Te 75 drzewek, które podczas wiosennej edycji naszej akcji przekazaliśmy uczniom przedszkoli i szkoły podstawowej to bez wątpienia 75 powodów do świętowania” – podkreśla Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A. – „Postawa uczniów z Kędzierzyna-Koźla to nie tylko godne pochwały podejście do ekologii, ale także realny wkład w funkcjonowanie lokalnej społeczności i pomoc potrzebującym. Środki, jakie zostały uzyskane ze zbiórki odpadów przeznaczone zostaną bowiem przez nas na wsparcie Fundacji Bądź Człowiekiem w Kędzierzynie-Koźlu. W ten sposób nie tylko sprawiliśmy, że uczniowie wynieśli cenną lekcję, przy okazji zmieniliśmy świat – zarówno w sferze ochrony środowiska, jak i realnego wpływu na życie innych osób. To właśnie dlatego od lat organizujemy naszą akcję, udowadniając, że niesienie pomocy to piękna przygoda, a ekologia to nie górnolotne określenie, które trudno pojąć najmłodszym” – przyznaje.