Uczniowie z Kędzierzyna-Koźla z sadzonkami

Uczniowie z Kędzierzyna-Koźla z sadzonkami
Data2023-04-25

W ramach akcji “Odpad zdasz, drzewko masz!” 20 kwietnia odwiedziliśmy Kędzierzyn-Koźle.

Choć standardowo nasza akcja odbywa się stacjonarnie w Żyrardowie oraz od ubiegłego roku także w Słupsku, postanowiliśmy rozszerzyć zasięg naszego wydarzenia, włączając w nie również Kędzierzyn-Koźle.

Porządkowanie Małej Ojczyzny

Działania, związane z akcją „Odpad zdasz, drzewko masz!” na terenie Kędzierzyna-Koźla przeprowadzono w czwartek, 20. kwietnia. To właśnie tego dnia odwiedziliśmy lokalne szkoły i przedszkola, które zgłosiły się do udziału w organizowanej przez nas akcji. Uczniowie tych placówek zbierali przeterminowane leki, elektroodpady, makulaturę oraz plastikowe butelki PET, by wymienić je na zestaw sadzonek drzew, krzewów i roślin, które przyozdobią szkolny ogródek lub teren wokół przedszkola. W ten prosty, niewymagający sposób nawet najmłodsi mogą się włączyć w sprzątanie naszej planety, równocześnie poprawiając wygląd otoczenia, w którym przebywają na co dzień.

Sadzonki dla szkół i przedszkoli

Wśród placówek edukacyjnych, które postanowiły włączyć się w organizowaną przez nas akcję, znalazły się następujące:

  • Przedszkole nr 08 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Przedszkole nr 09 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Przedszkole nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Przedszkole nr 13 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Przedszkole nr 26 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Kuźni.

 

Nauka idzie w las… sadzonek

„Mówi się niekiedy z obawą, że trzeba uważać, by nauka nie poszła w las. W tym przypadku jest dokładnie na odwrót” – podsumowuje z przymrużeniem oka Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A. – „Uczniowie przedszkoli i szkół stanęli na wysokości zadania, skrupulatnie gromadząc odpady, by w ten sposób przyczynić się do realnej zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Wierzymy, że to nie tylko jednorazowa akcja, pozwalająca im na zdobycie sadzonek drzew, krzewów i roślin dla szkoły czy przedszkola. To także pierwszy krok do zbudowania zdrowego, ekologicznego nawyku, właściwej postawy na co dzień. Zaczyna się od zebrania kilku nakrętek z okazji akcji, ale większość uczniów naprawdę bierze sobie do serca troskę o środowisko naturalne – i to nas cieszy najbardziej” – podkreśla.