Postawiliśmy Recomat w Żyrardowie!

Postawiliśmy Recomat w Żyrardowie!
Data2021-12-07

„Odpad zdasz, drzewko masz” to znana wszystkim żyrardowianom proekologiczna akcja, 

prowadzona od lat przez firmę EMKA S.A. z Żyrardowa. Celem akcji jest kształtowanie dobrych nawyków, związanych z segregowaniem odpadów. W tym roku – za sprawą pandemii koronawirusa – wydarzenie wyjątkowo przybiera nową formułę.

Recomat – technologia w trosce o środowisko

Można odnieść wrażenie, że plastikowe butelki otaczają nas na każdym kroku. Niestety, wraz z nimi pojawia się także problem dotyczący ich odpowiedniej – i zarazem odpowiedzialnej – utylizacji. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Żyrardowa, umieściliśmy przy Alejach Partyzantów 8 specjalistyczne, nowoczesne urządzenie, jakim jest Recomat. Kryjący się pod tą nazwą recyklomat pozwala w prosty, intuicyjny sposób poddać segregacji plastikowe butelki, opakowania PET, nakrętki oraz aluminiowe puszki. Obsługa urządzenia jest niezwykle łatwa dzięki wykorzystaniu dużego wyświetlacza i komunikatów głosowych. Co więcej, w trosce o zdrowie mieszkańców, urządzenie jest bezdotykowe oraz dezynfekowane światłem UV-C.

Drzewko za punkty z recyklomatu

W tegorocznej edycji akcji „Odpad zdasz, drzewko masz” każda chętna osoba może oddać plastikowe butelki lub aluminiowe puszki właśnie do Recomatu, stojącego w Żyrardowie przy Alejach Partyzantów 8. Oddane w ten sposób produkty poddawane są recyklingowi oraz wymieniane na punkty, które już wkrótce będzie można przypisać do swojego konta za pośrednictwem będącej w fazie rozwojowej dedykowanej aplikacji. Po uzbieraniu 100 punktów można udać się do siedziby firmy, by odebrać w nagrodę za troskę o środowisko sadzonki drzew lub krzewów.

To pierwszy recyklomat w Żyrardowie, dzięki któremu każdy mieszkaniec będzie mógł zadbać o prawidłową segregację odpadów, przyczyniając się do ochrony swojej „małej ojczyzny”. Niewątpliwym atutem recyklomatu jest dostępność i łatwa obsługa, a także możliwość wsparcia w edukacji i kształtowaniu dobrych nawyków. Patronat nad naszą inicjatywą objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mały krok, który wiele zmieni

„W dobie zwiększonej emisji spalin cieszymy się, że chociaż w małym stopniu możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Wyznajemy zasadę baby steps i wierzymy, że małymi krokami jesteśmy w stanie wiele zmienić”, powiedziała Wiceprezes firmy Małgorzata Rdest.

„Nasza planeta to nasza wspólna sprawa. Warto więc zacząć od swojego „podwórka”. Dajemy szansę zarówno sobie jak i mieszkańcom na świadome segregowania odpadów. Recomat jest takim małym krokiem, w kierunku ochrony środowiska, który daje możliwość na kształtowanie dobrych nawyków. Zachęcamy żyrardowian do recyklingu i symbolicznie nagradzamy osoby, które razem z nami działają na rzecz ekologii” – podsumował Krzysztof Rdest, prezes EMKA S.A.

Drzewko do odbioru przez cały rok

Naliczanie punktów za pomocą dedykowanej aplikacji RecomApp na systemy Android oraz iOS rozpocznie się od 6.12., natomiast uroczyste odsłonięcie Recomatu nastąpi 9 grudnia. Po zebraniu 100 punktów z pomocą aplikacji użytkownik otrzyma powiadomienie mailowe lub SMS z wyznaczonym terminem odbioru drzewka. Co ważne jednak – nie musi się spieszyć.

Tegoroczna edycja akcji „Odpad zdasz, drzewko masz” wyjątkowo potrwa aż rok, do grudnia 2022 roku. Akcja jest bowiem częścią celebracji 30-lecia firmy EMKA S.A., która swój okrągły jubileusz obchodzić będzie 5 lutego 2022 roku.