Akcja OZDM w Kędzierzynie-Koźlu

Akcja OZDM w Kędzierzynie-Koźlu
Data2024-04-17

Spotkanie z dziećmi i przekazanie sadzonek w Kędzierzynie-Koźlu w ramach akcji OZDM.

Każdego roku, w okolicach Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, organizujemy naszą flagową inicjatywę „Odpad zdasz, drzewko masz!”. Tradycyjnie nasza akcja odbywa się lokalnie w Żyrardowie, jednak wraz z rozwojem naszej działalności na terenie kraju mieszkańcy kolejnych miast mają szansę wzięcia udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Od ubiegłego roku działania związane z zamianą odpadów na sadzonki drzew, roślin i krzewów prowadzimy także na terenie Kędzierzyna-Koźla.

Porządkując Naszą Małą Ojczyznę

Wiosenną edycję naszej flagowej akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!” na terenie Kędzierzyna-Koźla zaplanowaliśmy na środę, 17. kwietnia 2024 roku. To właśnie tego dnia odwiedzimy lokalne szkoły i przedszkola, które zdecydowały się dołączyć do naszej inicjatywy. Uczniowie już teraz angażują się w zbieranie w swoich placówkach przeterminowanych leków, elektrośmieci, makulatury oraz plastikowych butelek PET. Zgromadzone przez nich odpady zostaną następnie wymienione na zestaw sadzonek drzew, krzewów i roślin, które ozdobią ich szkolne ogrody lub tereny wokół przedszkola.

W ten łatwy i dostępny sposób nawet najmłodsze dzieci mogą – na równi ze starszymi kolegami – włączyć się w dbanie o naszą planetę, jednocześnie poprawiając estetykę miejsca, w którym codziennie spędzają czas. To nie tylko akcja pozwalająca posprzątać Małą Ojczyznę, ale także symboliczny gest troski o środowisko, który uczy dzieci ekologicznych wartości oraz odpowiedzialności za przyszłość naszej planety.

Sadzonki dla szkół i przedszkoli

Wśród placówek edukacyjnych, które postanowiły w tym roku po raz kolejny włączyć się w organizowaną przez nas na terenie Kędzierzyna-Koźla akcję, znalazły się następujące podmioty:

● Przedszkole nr 08 w Kędzierzynie-Koźlu,
● Przedszkole nr 09 w Kędzierzynie-Koźlu,
● Przedszkole nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu,
● Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu,
● Szkoła Podstawowa nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

By wokół nas wyrósł las

„Niezwykle cieszy zaangażowanie dzieci, zwłaszcza przedszkolaków, którzy już na tak wczesnym etapie swojego życia zyskują świadomość ekologiczną i mogą proaktywnie działać w trosce o swoją Małą Ojczyznę” – przyznaje z nieskrywaną dumą Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A. – „Mówi się niekiedy o małych dzieciach z nadzieją, że – jak powiada stare przysłowie – oby nauka nie poszła w las. W tym przypadku możemy szczęśliwie liczyć na to, że nauka pójdzie w las pełen sadzonek drzew i krzewów, które przywieźliśmy dla najmłodszych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Głęboko wierzymy, że każda roślinka to nie tylko ślad naszej obecności w tym mieście, ale także oznaka rosnącego wraz z tymi roślinami świadomego społeczeństwa. Te dzieci, które już dziś potrafią zadbać o czystość swojego domu, podwórka i okolicy, w przyszłości bez wątpienia wyrosną na obywateli, którym takie pojęcia jak ekologia, nie tylko nie będą obce, ale staną się dla nich integralną częścią każdego dnia. Właśnie o takie postawy wśród najmłodszych walczymy, umożliwiając im wzrastanie w pięknym, zielonym środowisku” – podkreśla.