Jednym z wyróżników naszej firmy na tle innych, jest bez wątpienia innowacyjność.
Nie boimy się nowych rozwiązań, poszukujemy alternatywnych opcji i staramy się wykorzystać najnowszą technologię w jak największym stopniu, przyczyniając się do poprawy jakości życia oraz wzrostu zadowolenia naszych klientów. Już w połowie czerwca po raz kolejny w innowacyjny sposób zadbamy o środowisko naturalne – posadzimy w Kędzierzynie-Koźlu drzewa tlenowe.
Czym są drzewa tlenowe?
Drzewo tlenowe, czyli innymi słowy Oxytree to roślina z gatunku Paulowni (ściślej: paulownia Clon in Vitro 112), powstała wskutek sklonowania w warunkach laboratoryjnych dwóch gatunków Paulowni: fortunei i elongata. Wytworzona w ten sposób odmiana została dodana w 2011 roku do Urzędu Odmiany Roślin w Unii Europejskiej, a szereg badań, przeprowadzonych w Katedrze Leśnictwa i Genetyki Uniwersytetu Castilla-La Mancha w Hiszpanii wskazuje na to, że to właśnie Oxytree jest najlepszym klonem Paulowni.
Jakie są zalety Oxytree?
Oxytree przede wszystkim bardzo szybko rośnie, korzystając z fotosyntezy C4. Drzewko już zaledwie 6 lat po posadzeniu jest w stanie osiągnąć 16 metrów wysokości i 35 cm średnicy pnia. Co więcej, po ścięciu wyrasta na nowo, dzięki czemu w okresie 20 lat jest w stanie dostarczyć nawet 4 razy więcej wysokiej jakości drewna niż inne rodzime gatunki drzew. Kolejnym atutem drzewa tlenowego jest jego łatwe przystosowywanie się do różnych warunków klimatycznych – drzewko może rosnąć zarówno przy -25 °C, jak i +45 °C, wymaga jedynie 800 mm opadów w skali roku. Potrzebuje natomiast do szybkiego wzrostu dużej ilości dwutlenku węgla. To właśnie dlatego, podczas fazy wzrostu, Oxytree wytwarza bardzo duże ilości tlenu, oczyszczając nasze powietrze.
To nie pierwsze Oxytree w mieście
Pierwsze drzewo tlenowe na terenie Kędzierzyna-Koźla zostało posadzone 12 września 2018 roku. Sprowadzona z Holandii sadzonka została wówczas przekazana miastu przez anonimowego darczyńcę mieszkańca miasta, a Oxytree znalazło swój nowy dom na placu zabaw przy ulicy Kanonierów. „Ono zostało wyhodowane sztucznie nie ma nasion, które można zasadzić. Trzeba tylko kupić sadzonkę, a za kilka miesięcy z tej małej sadzonki powstanie już taki duży krzak. Cechą charakterystyczną jest to, że ma ogromne liście. Spróbujemy, czy takie rośliny przetrwają w naszym mieście i przetrwają zimę, bo to jest najważniejsze. Jeżeli drzewko by się tutaj przyjęło, to naprawdę można by w całym mieście takie drzewa posadzić” – mówiła wówczas Sabina Nowosielska, Prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Cień, zieleń i czyste powietrze
„Możliwość zasadzenia kolejnych drzewek tlenowych na terenie Kędzierzyna-Koźla to bez wątpienia znak, że rozpoczęta pięć lat temu misja odniosła sukces” – podkreśla Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A. – „Zasadzenie Oxytree to nie tylko sposób na szybkie zazielenienie obszarów miejskich, ale też oczyszczenie powietrza, zapewniając mieszkańcom odpowiedni poziom tlenu. Cieszę się, że w tym przypadku nauka przyczyniła się do innowacji, która może być dla wielu miast przełomowym krokiem, pozwalającym zapewnić właściwą jakość powietrza, a zarazem zieleń i cień, tak potrzebne szczególnie w okresie letnich upałów” – przyznaje.