W jaki sposób przebiega transport odpadów weterynaryjnych?

W jaki sposób przebiega transport odpadów weterynaryjnych?
Data2022-07-06

Choć większości osób działalność firmy EMKA S.A. kojarzy się z transportem i utylizacją odpadów medycznych,to nie jedyny obszar, w jakim firma funkcjonuje, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Od wielu lat aktywnie działa także w zakresie transportu i utylizacji odpadów weterynaryjnych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, czym są odpady weterynaryjne i jak przebiega ich transport.

Co oznacza termin odpad weterynaryjny?

Podobnie jak odpady medyczne, także odpady weterynaryjne mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, a niekiedy są po prostu zakaźne. Z tego powodu powinny być nie tylko we właściwy sposób segregowane, ale także przechowywane w odpowiednich warunkach i w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska przekazywane do transportu, a następnie utylizacji. Najprościej rzecz ujmując, odpad weterynaryjny stanowi to, co powstaje w wyniku działalności weterynarza lub innych pracowników przychodni lub kliniki dla zwierząt.

Rodzaje odpadów weterynaryjnych

Ustawa o odpadach wskazuje na kilka rodzajów odpadów weterynaryjnych. Są nimi między innymi zwłoki zwierząt padłych lub uśpionych w klinikach lub gabinetach weterynaryjnych oraz odpadowa tkanka zwierzęca, a także wszelkiego rodzaju odpady, zawierające drobnoustroje chorobotwórcze lub toksyny. Podobnie, jak w przypadku odpadów medycznych, do tej puli zaliczamy także narzędzia chirurgiczne i zabiegowe, pojemniki na krew, drobny sprzęt medyczny jednorazowego użytkowania (taki jak igły czy strzykawki), opatrunki, rękawiczki, prześcieradła, zanieczyszczone fartuchy, a także leki i niewykorzystane jedzenie.

Jak wygląda transport odpadów weterynaryjnych?

Sam transport odpadów weterynaryjnych odbywa się na tych samych zasadach, co w przypadku odpadów medycznych. Konieczne jest odpowiednie segregowanie odpadów poprzez pakowanie do określonych kolorystycznie specjalnych worków i pojemników. Te powinny być we właściwy sposób opisane nie tylko kodem odpadu, ale także miejscem jego powstania i czasem zamknięcia. Należy także pamiętać o określonym w ustawie czasie magazynowania oraz częstotliwości transportu.
Tak zapakowane odpady weterynaryjne odbierane są przez realizatora, czyli przedstawiciela firmy EMKA S.A., a następnie w odpowiednio wyposażonym pojeździe transportowane bezpośrednio do miejsca ich utylizacji. Rzecz jasna, samochody poddawane są każdego dnia myciu i dezynfekcji przestrzeni ładunkowej by zachować higienę i uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków, a pracownicy wyposażeni są w odpowiednie środki ochrony osobistej, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym osobom, mającym z nimi kontakt.