![Startupy Polek, które warto znać](https://ekoemka.com.pl/wp-content/uploads/2023/07/startup-02-604x270.png)
![Data](https://ekoemka.com.pl/wp-content/themes/emka/images/data.png)
Ostatnio wiele słyszymy o startupach czyli dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.
Firmy te skupiają się na innowacyjności. i tworzeniu nowatorskich produktów lub usług dla swojej grupy docelowej. Słyszymy o nich w telewizji oraz w mediach społecznościowych, może nawet korzystamy z ich rozwiązań, bez wiedzy o tym, że są produktami startupów. Startupy mogą działać w różnych dziedzinach, oferując zarówno produkty materialne, jak i cyfrowe. Przykładami znanych startupów są Uber, Airbnb czy Slack.
Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam polskie, medyczne startupy, którymi kierują kobiety!
Pelvifly
Pelvifly to startup stworzony przez dr Urszulę Herman, ekspertkę w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej. Jej zespół opracował zestaw do treningu mięśni dna miednicy (można tu napisać, po co w ogóle trzeba trenować mięśnie dna miednicy) dla kobiet, który umożliwia precyzyjny pomiar funkcji mięśni dna miednicy i dostosowuje się do indywidualnej anatomii użytkowniczki. Urządzenie może być używane w dynamicznych pozycjach, co jest ważne dla treningu mięśni dna miednicy. Dodatkowo, urządzenie oferuje wsparcie w postaci wibracji, które pomagają w rozluźnianiu mięśni. Dostępna jest również aplikacja mobilna z ćwiczeniami, które można wykonywać przy użyciu Pelvifly.
Nabio
Nabio zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania indywidualnych akcesoriów medycznych do radioterapii przy użyciu technologii druku 3D. Ich celem jest wprowadzenie personalizacji i innowacji do radioterapii. Pomysł na założenie startupu wynikał z obserwacji braku innowacyjności i personalizacji w dziedzinie radioterapii, zwłaszcza w Polsce, gdzie procesy leczenia onkologicznego są długotrwałe, a wiedza na temat nowych rozwiązań jest ograniczona. Założycielka startupu – Anna Czubowicz, wspierana nagrodą za innowacyjną pracę dyplomową, postanowiła kontynuować badania oraz ze współzałożycielką, Nikolettą Buczek, przenieść swoje rozwiązania do praktyki.
Pregnabit
Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha wraz z zespołem Pregnabit ma silną motywację do angażowania się w opiekę prenatalną – po śmierci płodu koleżanki w ostatnim trymestrze ciąży, postanowiła zgłębić temat opieki prenatalnej w Polsce i poszukać sposobów zapobiegania podobnym sytuacjom. To wydarzenie zainspirowało ją do stworzenia czegoś, co mogłoby poprawić opiekę prenatalną i zapewnić większe bezpieczeństwo dla przyszłych matek i ich dzieci. W ten sposób powstało Pregnabit. Pregnabit to kompleksowy system medyczny umożliwiający rejestrację zapisów KTG w dowolnym miejscu i czasie, szczególnie w warunkach domowych. Składa się z mobilnego urządzenia KTG i usługi Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT), które analizuje zapisy KTG w czasie rzeczywistym, umożliwiając personelowi medycznemu podjęcie odpowiednich działań. Pacjentki otrzymują powiadomienie SMS, jeśli wyniki są prawidłowe, a w przypadku nieprawidłowych wyników personel MCT podejmuje odpowiednie procedury medyczne, włącznie z wezwaniem ambulansu.
W naszym tekście opisałyśmy tylko trzy z setek polskich startupów. Zespołom Pelvifly, Nabio, Pregnabit życzymy powodzenia w podbijaniu Świata! Trzymamy za Was kciuki!
Autorka: Paulina Kukla z zespołu Polki w Medycynie