Przeterminowana domowa apteczka – nie wyrzucaj jej do kosza!

Przeterminowana domowa apteczka – nie wyrzucaj jej do kosza!
Data2018-04-06

W każdym domu pojawia się z czasem problem, co zrobić z niewykorzystanymi albo przeterminowanymi lekami, które znajdują się w apteczce. Prawdopodobnie zastanawiamy się, czy rzeczy, które się w niej znajdują można po prostu wyrzucić do kosza jak zwykłe śmieci. Nie powinniśmy jednak tego robić, ponieważ jest to niebezpieczne dla środowiska.

Przeterminowane leki i drobny sprzęt medyczny

Należy wiedzieć, że przeterminowane leki czy niedziałający termometr możemy zostawić w specjalnych punktach bądź w obranych aptekach na terenie gminy, w której mieszkamy. Mowa o szczególnie przystosowanym do tego celu sterylnym pojemniku. Popsute glukometry często możemy zostawić w sklepach medycznych. Jeżeli z kolei chodzi o wodę utlenioną, to nie jest ona uznawana za substancję zagrażającą środowisku, jednakże nie należy wylewać jej do kanalizacji. Powinniśmy w całości, razem z opakowaniem, wyrzucić ją do śmieci zmieszanych albo pozostawić w aptece w pojemniku na przeterminowane leki.

Materiały opatrunkowe

Ażeby móc się dowiedzieć, jak możemy w zgodzie z prawem zutylizować przetrzymane materiały opatrunkowe, które mamy w naszej apteczce, należy w pierwszej kolejności skorzystać z definicji odpadów medycznych. Ważna jest bowiem gospodarka odpadami medycznymi w zgodzie ze środowiskiem naturalnych. Wszystkie opatrunki, nawet jak się przeterminują, nie stanowią zagrożenia dla środowiska po wrzuceniu ich do śmieci. Należy zatem zakwalifikować je do odpadów komunalnych. Zatem, jeżeli posiadamy w naszej apteczce bezużyteczne bandaże, gazy, opaski elastyczne czy pozostałe porównywalne materiały opatrunkowe, powinniśmy traktować je jako odpady komunalne i wyrzucić po prostu do kosza.

Rozważne oraz systematyczne dbanie o zawartość domowej apteczki to minimum, do którego każdy z nas powinien czuć się zobligowany. Przy sprzątaniu apteczek z bezużytecznych czy przeterminowanych leków, bandaży oraz tym podobnych odpadów trzeba mieć na uwadze nie tylko bezpieczeństwo swoje, lecz także środowiska naturalnego.