MedTalk – „Pierwsze chwile życia”

MedTalk  – „Pierwsze chwile życia”
Data2024-08-30

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego #MedTalk Live – „Pierwsze chwile życia”, poświęconego neonatologii.

Koniec wakacji na horyzoncie, szkoła zbliża się wielkimi krokami, ale my wyznajemy zasadę, że nigdy nie ma złego momentu na naukę i zdobycie nowej wiedzy. Z tego też powodu w ramach organizowanej przez nas od 2022 roku akcji edukacyjnej #AkademiaEMKA po raz kolejny w tym roku w dniu 21.08.2024 roku, o godzinie 19:00 na naszym instagramowym profilu @emka.sa mieliśmy przyjemność przeprowadzić spotkanie z cyklu #MedTalk Live. Ponownie prowadzącym spotkanie był Bartłomiej Sajak, Specjalista ds. Marketingu w EMKA S.A. Tym razem gościnią wydarzenia była Joanna Jacaszek, lekarz rezydent neonatologii, znana instagramowej społeczności jako @joannawmedycynie. Jak można się spodziewać, tematem spotkania były pierwsze chwile życia dziecka oraz zagadnienia związane z opieką nad noworodkami i wyzwaniami pracy na oddziale neonatologii.

 

 

Jak wygląda typowy dzień lekarza neonatologii?

Każdy dzień jest inny, ale zazwyczaj zaczyna się od wspólnej odprawy. Następnie każde dziecko, które jest naszym pacjentem musi być zbadane i opisane. Jak to w szpitalu, każdego dnia możemy spodziewać się czegoś innego. Lekarz neonatolog zgodnie ze specyfiką swojego zawodu bada świeżo narodzone dzieci, więc zależnie od tego ile jest porodów i ile dzieje się na oddziale, zadania są różne i dni bywają od siebie odmienne. Bywa, żę porodów jest bardzo dużo i trzeba cały czas przebywać z nowonarodzonymi maluszkami, zdarzają się też dni spokojniejsze. Niemniej przez cały czas pracy neonatolodzy dbają o malutkich pacjentów, zwłaszcza tych wymagających szczególnej opieki, by jak najszybciej mogli opuścić szpital.

 

Jakie są najczęstsze wyzwania w zawodzie neonatologa?

Jak w każdym zawodzie medycznym do wyzwań należą zwłaszcza nagłe sytuacje zagrażające życiu – zwłaszcza że mamy do czynienia z maluchem, który nie powie nam, co mu dolega, czy coś go boli i jak wygląda jego samopoczucie względem poprzedniego dnia. Lekarz neonatolog na podstawie tego, co widzi i może w danym momencie zauważyć, musi samodzielnie ocenić, jak dużo i jakiej pomocy wymaga mały pacjent. Neonatolog musi polegać na swoich zmysłach i doświadczeniu, które zbiera przez lata, by zrozumieć, w jaki sposób może najlepiej pomóc małemu pacjentowi.

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych noworodków wskazać można m.in. zaburzenia adaptacyjne, które wymagają troszkę więcej uwagi. Ponadto pojawiają się infekcje, które mogą już wystąpić w brzuszku mamy i mogą wymagać szybkiej interwencji, do tego dochodzi niedotlenienie porodowe, które wymaga szybkiej interwencji medycznej neonatologa. W przypadku ośrodków wysokospecjalistycznych z założenia trafiają tam dzieci z problemami, które już zaczęły się i został stwierdzone w czasie prenatalnym. Maluchy takie muszą po porodzie przebywać w ośrodku, który jest w stanie zapewnić im odpowiednią pomoc od specjalistów neonatologii, ale i innych dziedzin.

 

 

Jak neonatolog radzi sobie ze stresem?

Bywa, że stresu jest bardzo dużo i trudno sobie z jego natłokiem poradzić. Pomocne jest bez wątpienia podchodzenie zadaniowo – i jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji, trzeba oddzielić w miarę możliwości emocje od swoich działań, pamiętając, że to, co dzieje się w pracy to obowiązek, który lekarz powinien wykonać. Z kolei to, co czujemy względem stresu i obaw o pacjenta, trzeba delikatnie stłumić, by działać jak najlepiej. Stres wynika z reguły właśnie z natłoku obowiązków, a stosunkowo rzadko z tego, jak emocjonalnie neonatolodzy podchodzą do każdego pacjenta.

Pełny zapis rozmowy, odbytej w ramach kolejnego, jedenastego już spotkania z cyklu #MEDTalk Live – obejmującej szereg innych zagadnień, dotyczących m.in. rady dla młodych lekarzy i studentów medycyny, rozważających pracę w obrębie neonatologii, czy też tego, na co rodzice powinni zwracać uwagę w pierwszych dniach życia ich dziecka – zobaczyć można na naszym instagramowym profilu @emka.sa. Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania ciekawostek, jakimi rozmówczynie podzieliły się podczas tego spotkania.