Odpady medyczne powstają w różnych jednostkach opieki lekarskiej, laboratoriach, zakładach kosmetycznych oraz gabinetach weterynaryjnych i są nieodłącznym elementem towarzyszącym naszemu życiu. Odpadów niestety nie możemy całkowicie wyeliminować, możemy natomiast zadbać o ich prawidłowe magazynowanie i utylizację, co niewątpliwie odgrywa znaczącą rolę dla naszego bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie ludzi i ochronę środowiska postępowanie z odpadami medycznymi jest dokładnie uregulowane prawnie. Musimy pamiętać o tym, czego wymaga od nas Minister Klimatu w rozporządzeniu z 8 października 2020 roku. Jak zatroszczyć się o prawidłowe magazynowanie odpadów niebezpiecznych i jakie pojemniki na odpady oraz etykiety na odpady zastosować?
Jeśli przechowywanie odpadów medycznych to zajęcia, którym trudni się nasza firma, to musimy pamiętać o przestrzeganiu określonych wymagań związanych z przepisami. Składowanie i magazynowanie odpadów tego typu, postępowanie z odpadami medycznymi i zasady działania takich punktów są ściśle określone przez Ministra Klimatu w rozporządzeniu z 8 października 2020 roku. Tego rodzaju odpady powinny być gromadzone w wysokiej jakości workach o odpowiednich kolorach oraz pojemnikach do tego przystosowanych. Worki bądź pojemnik z odpadami powinny mieć naklejoną etykietę z danymi, następnie należy je jak najszybciej przekazać do miejsca magazynowania. Powinniśmy mieć na uwadze również odpowiednie oznakowanie miejsc magazynowania odpadów. Musimy pamiętać o tym, że sposób magazynowania odpadów niebezpiecznych musi być dokładnie przestrzegany przez firmy zajmujące się taką działalnością. Magazynowanie odpadów medycznych w odpowiedniej temperaturze musi wynosić do 72 godzin. Jest to okres magazynowania odpadów niebezpiecznych, którego nie można przekroczyć. Czas przechowywania odpadów medycznych jest ściśle określony przez ustawodawcę we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu.
Pojemniki i worki na odpady medyczne muszą ściśle odpowiadać wymaganiom Ministra Klimatu. Występują one w trzech kolorach, z których każdy oznacza konkretne odpady:
Odpady medyczne o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80*, 18 01 82* z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
Odpady medyczne o kodach 18 01 06*; 18 01 08*, 18 01 10*, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się do worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
Odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 i 18 01 81, z wyjątkiem odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej albo do pojemników wielokrotnego użycia, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
Odpady o ostrych końcach i krawędziach zbiera się w pojemnikach jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie bądź przecięcie
Worki i pojemniki należy zapełnić do 2/3 ich objętości w sposób umożliwiający ich bezpieczne zamknięcie.
Przechowywanie odpadów niebezpiecznych to również ich odpowiednie oznaczenie. Każdy pojemnik i worek powinien być znaczony następującymi danymi:
Jeżeli nadajesz do transportu odpady niebezpieczne (kody odpadów z gwiazdką *), to powinieneś oznakować worki i opakowania naklejką ADR oraz wystawić dokument przewozowy ADR.
Przedsiębiorca, który wytwarza i przechowuje odpady, zobligowany jest do zapewnienia odpowiednio oznaczonego miejsca ich magazynowania. Wymaga tego od nas ustawodawca. Miejsce powinno być wyposażone w termometr. Musi także posiadać zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się substancji niebezpiecznych w tym wycieków. Spełnienie tych wymagań jest niezbędne, jeśli chcemy zajmować się działalnością związaną z przechowywaniem i składowaniem odpadów niebezpiecznych. Temperatura przechowywania odpadów medycznych jest dokładnie określona przez ustawodawcę. Ponadto zgodnie w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z 8 października 2020 roku czytamy, że:
Powyższe wymagania prawidłowego postępowania z odpadami medycznymi mają ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia. Odpowiednia segregacja odpadów, przestrzeganie wymagań i zagwarantowanie miejsca do ich przechowywania pozwoli uniknąć wielu zagrożeń. Tymczasowe magazynowanie odpadów również podlega regulacjom z Rozporządzenia Ministra Klimatu.
Pamiętaj:
Worki, opakowania i etykiety
Zamów worki i opakowania na odpady w naszym sklepie internetowym.
Pobierz etykiety "Odpady Niebezpieczne" do druku - rozmiar 7cm x 9cm
Pobierz etykiety "Odpady Niebezpieczne" do druku - rozmiar 14,8cm x 21cm
Pobierz etykiety ADR "Materiał zakaźny" do druku - rozmiar 10cm x 10cm
Zamów naklejane etykiety "Odpady Niebezpieczne" w naszym sklepie internetowym