EMKA S.A. świętuje trzydziestolecie

EMKA S.A. świętuje trzydziestolecie
Data2022-02-11

Wraz z początkiem lutego żyrardowska firma EMKA S.A., świętowała 30 rocznicę swojego powstania.

Z tej okazji odbyła się wystawna gala, podczas której nie zabrakło ani podziękowań i nagród dla wyróżnionych pracowników, ani atrakcji dla zaproszonych gości.

Krzysztof – marzyciel

Historia firmy EMKA S.A. rozpoczyna się wraz z przyjściem na świat obecnego Prezesa firmy, Krzysztofa Rdesta, który biznesową żyłkę odkrył jeszcze w czasach podstawówki, kiedy to podjął się wśród kolegów handlu psikawkami. Wraz z dorastaniem głównego bohatera, zmieniały się także modele biznesowe – wkrótce Krzysztof Rdest postawił na wizyty na lotnisku, wkraczając w handel zagraniczny na linii Stambuł-Warszawa-Budapeszt, a następnie został ajentem targowiska miejskiego w Skierniewicach. Kolejna zmiana nastąpiła wraz z założeniem rodziny – w 1990 roku wespół z żoną Agnieszką Krzysztof Rdest otworzył Kwiaciarnię VIOLA, przez dwa lata razem z nią stojąc za ladą i robiąc bukiety.

Dywersyfikacja to podstawa

Ponieważ Krzysztof Rdest nigdy nie poprzestawał na jednej działalności, równocześnie – na drugą zmianę – rozpoczął pracę jako taksówkarz, jeżdżąc polonezem z numerem bocznym 19. Był wówczas najmłodszym kierowcą taksówki w Żyrardowie. Kolejny biznes powstał podczas urlopu nad morzem – okazało się, że na gdyńskich plażach króluje popcorn, który w centrum Polski na co dzień jest towarem nie do kupienia. Krzysztof Rdest zakupił zatem maszynę do popcornu i rozpoczął jego sprzedaż – najpierw przed kwiaciarnią, później na rynku. To właśnie w przypadku tego biznesu pojawił się zatrudniony w 1992 roku pierwszy pracownik – Piotr Szlacheta, obecny w EMKA S.A. do dziś. Doszło również do zakupu Żuka – blaszaka, by przewozić nim maszynę do popcornu i jeździć po całej Polsce. Wkrótce handel obwoźny poszerzył się także o papierosy, kupowane od dużej hurtowni z Sochaczewa i dystrybuowane do współpracujących z firmą Krzysztofa Rdesta sklepów.

M jak miłość, Emka jak Małgosia

Nadszedł rok 1993, który bardzo zmienił zarówno życie osobiste, jak i zawodowe Krzysztofa Rdesta. W styczniu tegoż roku na świat przyszła Małgosia, a nasz bohater postanowił uczcić to wydarzenie w taki sposób, by pozostał po nim trwały ślad. Z tego powodu prowadzona dotychczas działalność biznesowa pod nazwą “Handel-Usługi” została przemianowana jako “Emka” – czyli zapis fonetyczny pierwszej litery imienia Małgorzaty. W ten sposób powstała znana do dziś uznana marka, funkcjonująca – co nie powinno nikogo dziwić – w wielu branżach.

Niedługo później Emka zakupiła pierwszy autokar marki Mitsubishi Prestige, mogący pomieścić 27 osób, równocześnie stając się głównym przewoźnikiem polskich biathlonistów. Kolejny krok milowy stanowiło lato 2000 roku, kiedy to – po nawiązaniu kontaktu z firmą Scania – do małego autokaru dołączył także jeden z pierwszych w Polsce autokarów Scania Irizar. Zakup ten stanowił punkt zwrotny w działalności firmy, która od tej pory mogła wejść na szerszą skalę na rynek przewozów turystycznych, dysponując ekskluzywnym autokarem, zapewniającym pasażerom komfort jazdy, niedostępny u konkurencyjnych przedsiębiorstw.

W ochronie środowiska naturalnego

Równocześnie Emka robi krok w stronę kolejnej działalności – gospodarowania odpadami medycznymi. Pierwsze kroki w tej branży to wyłącznie transport odpadów medycznych do miejsc ich unieszkodliwienia. Wśród klientów zainteresowanych takimi usługami znajdują się nie tylko pobliskie firmy, ale także instytucje z Warszawy czy też Łodzi. Pojawia się również konieczność spełnienia odpowiednich wymogów sanitarnych. Przełom następuje wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku – w tym samym czasie Emka uruchamia własną instalację do unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Rok później z usług związanych z utylizacją odpadów korzysta już kilkuset klientów detalicznych i kilka szpitali, a działalność w tej branży obsługuje niewielka grupa pracowników, wyposażona w nowy autoklaw i kilka wysłużonych Fordów Courierów.

Jak mierzyć, to tylko wysoko

Kolejne lata przynoszą rozwój struktur Emki i przekształcenie jej w 2012 roku w spółkę akcyjną – odtąd mamy do czynienia z przedsiębiorstwem EMKA S.A., zwiększa się także obszar i rozmiar jego funkcjonowania – spółka corocznie pozyskuje około 1000 nowych klientów detalicznych i kilkanaście nowych szpitali. Fordy Couriery zostają zastąpione fabrycznie nowymi Mercedesami, pozwalającymi zapewnić niezakłóconą realizację usług. Z firmy regionalnej EMKA S.A. staje się coraz większym graczem na rynku, funkcjonując jako usługodawca działający w większej części kraju. Nie zmienia się jedno – podejście do klienta, gwarantujące mu najwyższy poziom świadczonych usług przy możliwie przystępnej dla jego kieszeni cenie.

30 lat minęło

Nadchodzi 2022 rok – wyjątkowy, bo jubileuszowy. EMKA S.A., która funkcjonuje do dziś, obchodzi 30-lecie działalności. Biznes tytoniowy i kwiaciarnia przestały funkcjonować, trzon spółki stanowi gałąź odpowiedzialna za utylizację odpadów medycznych i weterynaryjnych, wyłoniła się natomiast EMKA Trans, odpowiadająca za przewozy autokarowe. Rok temu do Zarządu spółki dołączyła także Wiceprezes Małgorzata Rdest, córka Prezesa oraz najszybsza Polka, na co dzień rywalizująca na torach wyścigowych na całym świecie.

To właśnie uroczyste obchody 30-lecia firmy stały się okazją do zorganizowania jubileuszowej gali, która miała miejsce 5 lutego 2022 roku w hotelu Narvil w Serocku, a na którą zaproszeni zostali wszyscy pracownicy wraz z osobami towarzyszącymi. Podczas części oficjalnej, którą poprowadził znany ze srebrnego ekranu Marcin Prokop, nie tylko doszło do podsumowania trzech dekad działalności przedsiębiorstwa, ale także rozdano nagrody dla najstarszych stażem pracowników. Wyróżniono także pracowników, którzy wykonali duży wkład w rozwój firmy, udzielając im nagród specjalnych w różnych kategoriach, takich jak Handlowa petarda, Firmowy kalkulator, czy też Firmowy elegant.

Będzie, będzie zabawa…

Jak przystało na huczne świętowanie jubileuszu, nie obyło się bez dobrej zabawy. Podczas przyjęcia do tańca rozgrzewał wszystkich zespół Max Band, a gwiazdą wieczoru i nietypową niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych okazał się koncert zespołu Classic, który wykonał swoje najlepsze przeboje, takie jak Jolka, Jolka, Jeszcze dzień, najwyżej dwa oraz Hej, czy Ty wiesz. Zaproszonych pracowników, ich rodziny i gości czekał także smakowity tort, oficjalna kolacja, quiz wiedzy o historii firmy, a także pokaz taneczny Szkoły Tańca Espaniola Latin Show w choreografii Aleksandry Długosz – Bidzińskiej.

30-lecie firmy nie stanowi jednak kropki nad przysłowiowym i w historii spółki. Jak niejednokrotnie podkreśla Krzysztof Rdest, EMKA dopiero nabiera rozpędu, a najlepsze jeszcze przed jej pracownikami. Co przyniosą kolejne lata? Czas pokaże. Pewne jest jedno – po tak uroczystym celebrowaniu jubileuszu istnienia, pracownicy z pewnością pełni energii zabierają się do pisania kolejnych kart tej historii.