Za miesiąc otwarcie naszej instalacji!

Za miesiąc otwarcie naszej instalacji!
Data2023-08-16

16. września czeka nas ważne wydarzenie – nie tylko z perspektywy naszej firmy.

To właśnie tego dnia zostanie oddana do użytku i oficjalnie otwarta zbudowana przez nas w tym mieście Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów. Zbudowany przez nas obiekt to pierwsza w województwie opolskim tego typu infrastruktura, służąca do unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jej uruchomieniu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń zarówno dla osób zaciekawionych tematem działania instalacji, jak i dla najmłodszych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i ich rodziców.

Jak działa Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów?

Jak wynika z szacunków poczynionych przez nas wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udzielił nam dotacji i pożyczki na budowę i uruchomienie tego obiektu, w ciągu pierwszego roku funkcjonowania instalacja unieszkodliwi i odzyska energię z 2700 ton odpadów medycznych. Planujemy rozbudować infrastrukturę zewnętrzną oraz zakupić odpowiednie maszyny, aby uzyskać pełną roczną wydajność w 2026 roku. Wówczas instalacja będzie unieszkodliwiać nawet 3400 ton odpadów rocznie, odzyskując równocześnie zawartą w nich energię. Ta z kolei posłuży do zaspokojenia potrzeb własnych instalacji, dzięki czemu stanie się ona samowystarczalna. Moc układu odzysku energii w instalacji wynosi do 2 MW energii cieplnej oraz do 140 kW energii elektrycznej.

Co nas czeka 16. września?

Na uroczyste otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów pragniemy zaprosić całą lokalną społeczność. Wydarzenie to odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu, na Polu Południowym (a ściślej – na ulicy Naftowej 17) w dniu 16 września w godzinach od 12:00 do 17:00. W tym dniu zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w konferencji pt. „Kierunki rozwoju zarządzania odpadami medycznymi w Polsce”. Jej celem jest przedstawienie nie tylko obecnej sytuacji w Polsce w sferze zarządzania odpadami medycznymi, ale też wpływu technologii na rozwój tej gałęzi gospodarki oraz kierunków, które możliwe są do obrania na przestrzeni następnych lat.

Atrakcji nie zabraknie

Wspomniana konferencja to jednak nie jedyne wydarzenie, towarzyszące otwarciu naszej instalacji. Na terenie obiektu firmy EMKA S.A. będzie mieć równocześnie miejsce piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla całych rodzin – bez względu na wiek ich członków. Pojawi się strefa foodtrucków, strefa chilloutu z leżakami, na których będzie można odpocząć, a najmłodsi goście naszego festynu będą mieć zapewnioną moc animacji i wrażeń. Oprócz czegoś dla ciała, nie zabraknie także czegoś dla (d)ucha – podczas uroczystego otwarcia zgromadzeni na pikniku goście będą mogli skorzystać zaplanowanych przez nas koncertów. Lista występujących jest jak na razie owiana tajemnicą, ale już teraz możemy zdradzić, że warto przyjść i wytrwać aż do pojawienia się na scenie gwiazdy wieczoru! 

 

Do zobaczenia już za miesiąc!