Czy słyszałaś/eś o witaminie słońca? Skąd wzięła się taka nazwa dla witaminy D?
Wyjaśniamy, czym jest oraz odpowiadamy na pytania kto, dlaczego i kiedy powinien ją suplementować.
Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Przede wszystkim powinna nam się kojarzyć ze zdrowymi kośćmi – to ona w dużej mierze odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową w naszych organizmie. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie. Zaobserwowano związek pomiędzy jej niedoborem a zachorowaniem na depresję czy chorobę otyłościową. Wpływa także na nasz układ odpornościowy, a to tylko ułamek tego, co robi dla naszego organizmu.
Tylko ok. 10% zapotrzebowania na witaminę D dostarczane jest z pożywieniem – prym wiodą przede wszystkim ryby i nabiał, które mają jej w sobie najwięcej. Jednak najważniejszym źródłem jest nasza skóra. Aby doszło do wystarczającej dziennej syntezy, należy spędzić co najmniej 15 minut w godzinach między 10 a 15 na świeżym powietrzu z odsłoniętą twarzą, nogami i przedramionami.
Wytwarzanie witaminy D zależy od wielu czynników:
– pigmentacja skóry (im ciemniejsza, tym mniejsze wytwarzanie witaminy),
– wiek (synteza spada wraz z wiekiem),
– masa ciała,
– choroby towarzyszące.
To tylko kilka z rzeczy, które mogą wpływać na poziom witaminy w naszym organizmie. Również stosowanie kremów z filtrem może ograniczać wytwarzanie witaminy D, tymczasem są one zalecane ze względu na zmniejszanie ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.
Dodatkowo niektóre osoby posiadają mutację, która utrudnia metabolizowanie witaminy D. Jednak przede wszystkim najważniejsza jest szerokość geograficzna, w której żyjemy…
Ze względu na naszą szerokość geograficzną wiele/u z nas cierpi na niedobór witaminy D. Ilość słonecznych dni w roku nie sprzyja wytwarzaniu tej witaminy. Właśnie z tego powodu od października do kwietnia ważna jest jej suplementacja.
Jednak nawet w okresie wakacyjnym, mimo pięknego słońca za oknem, nie zawsze poziom tej witaminy w naszym organizmie jest wystarczający.
Z powodu wielu czynników, które wpływają na poziom witaminy w naszym organizmie, najlepiej wybrać się na badanie i sprawdzić we krwi poziom kalcydiolu. Jest to jeden z metabolitów witaminy D, który najlepiej odzwierciedla jej stężenie w organizmie. Na podstawie wyniku możemy poprosić lekarkę/rza o szczegółowe zalecenia dotyczące suplementacji.
Autorka: lek. Żaneta Zawadzka