Przejdź się wirtualnie po Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Kędzierzynie-Koźlu!
Otwarta we wrześniu ubiegłego roku Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Kędzierzynie Koźlu, usytuowana przy ul. Naftowej, stanowi bez wątpienia powód do dumy firmy EMKA S.A. Choć na co dzień wstęp na jej teren nie jest dostępny dla osób postronnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na… wirtualny spacer po naszej instalacji. Wystarczy komputer, odrobina dobrych chęci i ciekawość tego, jak działa tego typu obiekt, by zafundować sobie interesującą wyprawę po najnowocześniejszej instalacji w Polsce.
Czym jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów?
Wybudowana przez nas w Kędzierzynie-Koźlu Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów stanowi miejsce, w którym – zgodnie z nazwą – dochodzi w nowoczesny, a zarazem w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz pracujących tam osób sposób do termicznego przekształcenia odpadów. W efekcie stanowią one swoiste paliwo i służą do wyprodukowania w ten sposób energii cieplnej bądź też energii elektrycznej. ITPO stanowi zatem swoistą elektrociepłownię, zasilaną odpadami komunalnymi, które nie tylko nie mogą być poddawane recyklingowi, ale też które – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – nie mogą być w żaden sposób składowane na terenie naszego kraju.
Jakie korzyści płyną z termicznego przekształcania odpadów?
Jednym z istotnych problemów społecznych, który obecnie dotyka niemal wszystkich, jest gwałtowny wzrost cen energii. Ludzie poszukują skutecznych alternatyw, które pozwolą na oszczędności lub przynajmniej zminimalizują dotkliwe podwyżki. Tradycyjne źródła energii wiążą się tymczasem z ograniczonymi zasobami. Równocześnie jednak odpady są stale obecne w naszej rzeczywistości, co sprawia, że stanowią one wartościowe, tanie i łatwo dostępne źródło energii. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak odpady, przynosi dodatkowe korzyści. Jakie? Rozwiązujemy problem składowania odpadów, a równocześnie redukujemy emisję gazów cieplarnianych. Z szerszej perspektywy – choć spalanie może wydawać się zanieczyszczaniem powietrza – w praktyce nowoczesne technologie i rygorystyczne normy sprawiają, że faktycznie troszczymy się o środowisko naturalne, mając na uwadze przyszłe pokolenia, a instalacja działa bardzo ekologicznie.
Technologia opracowana przez prof. Janusza Bujaka – wykorzystywana przez nas w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów – to najnowocześniejsza i najbardziej niezawodne rozwiązanie. Wykorzystujący tę technologię zakład odzysku energii z odpadów stanowi jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań, ponieważ podlega dużo bardziej rygorystycznym normom, niż domy jednorodzinne, standardowe elektrociepłownie oraz średniej wielkości kotłownie miejskie. Normy emisji CO2 są bowiem w przypadku ITPO nawet 14x bardziej rygorystyczne.
W jaki sposób wirtualnie zwiedzić naszą instalację?
Aby wybrać się na wirtualny spacer po Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Kędzierzynie-Koźlu, wystarczy wejść pod adres: https://ai360.pl/projekty/emka/.