Na początku października wzięliśmy udział w seminarium w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, nt. GOZ.
Gospodarka obiegu zamkniętego to model ekonomiczny, który koncentruje się na minimalizacji odpadów i maksymalizacji wykorzystania zasobów poprzez ponowne użycie, recykling i regenerację produktów oraz materiałów. Jej znaczenie jest ogromne – w ten sposób zmniejszamy negatywny wpływu na środowisko, oszczędzamy obecne zasoby naturalne oraz stymulujemy innowacje i zrównoważony rozwój gospodarczy. W EMKA S.A. jesteśmy świadomi znaczenia tego rozwiązania, dlatego nie tylko wdrażamy je w naszej działalności, ale też uczestniczymy w warsztatach, szkoleniach i seminariach, dotyczących tego zagadnienia. Nie inaczej było na początku października podczas seminarium w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w którym wzięliśmy udział.
Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego?
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) w swoich założeniach polega na stworzeniu systemu produkcji i konsumpcji, w którym materiały i produkty są wykorzystywane tak długo, jak to możliwe, a ich wartość jest utrzymywana w obiegu gospodarczym. Kluczowe zasady GOZ obejmują:
- Projektowanie produktów z myślą o trwałości i łatwości naprawy: Produkty są projektowane w taki sposób, aby mogły być łatwo naprawiane, modernizowane lub demontowane, co przedłuża ich żywotność.
- Optymalizację wykorzystania zasobów: Minimalizowanie zużycia surowców poprzez efektywne zarządzanie zasobami i energią w procesach produkcji.
- Zamknięcie pętli materiałowej: Obejmuje recykling i odzyskiwanie materiałów z produktów po ich zakończeniu życia, co pozwala na ponowne ich wykorzystanie w nowych produktach.
- Modelowanie nowych modeli biznesowych: Przykłady to wynajem, dzielenie się, oraz usługi serwisowe, które zastępują tradycyjny model „kup, użyj, wyrzuć”.
- Ograniczanie odpadów: Unikanie powstawania odpadów na każdym etapie cyklu życia produktu poprzez odpowiednie zarządzanie produkcją, konsumpcją i utylizacją.
Implementacja gospodarki obiegu zamkniętego przyczynia się tym samym do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, oszczędności zasobów naturalnych oraz promowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych.
Seminarium o GOZ w Ministerstwie
Mając na uwadze krzewienie dobrych wzorców wśród przedsiębiorców, 8 października 2024 roku w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się dedykowane przedstawicielom sektora MŚP szkolenie pt. „Jak wdrażać Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ) w swojej firmie? Od teorii do praktyki”. Wydarzenie poprowadzili specjaliści z Kancelarii Maruszkin, która doradza przedsiębiorstwom w zakresie prawa ochrony środowiska i wdrażania GOZ. Konferencja nie tylko pozwalała na zdobycie wiedzy teoretycznej, ale też umożliwiała udział w praktycznych warsztatach, pokazujących, jak przełożyć teorię na działania w firmie.
Zgromadzeni w Ministerstwie uczestnicy, po wysłuchaniu wprowadzenia do Gospodarki Obiegu Zamkniętego mogli zapoznać się z regulacjami prawnymi GOZ, obowiązującymi w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej. Następnie poznali przykłady praktycznego wdrożenia GOZ oraz edukacji konsumenta w tym zakresie, by – bogatsi w nowo nabytą wiedzę – rozpocząć pracę w grupach. Jej celem była analiza i omówienie wybranych przykładów wdrożeń GOZ. Następnie, po przerwie kawowej, nastąpiła ponowna praca w grupach, tym razem związana z tworzeniem planu wdrożenia GOZ w wybranej firmie. Zwieńczenie warsztatów stanowiły prezentacje firm, które wdrożyły GOZ i zechciały podzielić się dobrymi praktykami w tym zakresie.
EMKA S.A. wzorem dla innych
Wśród podmiotów, które otrzymały szansę wskazania dobrych praktyk dla uczestników seminarium znalazły się CreoConcept, SystemDOT oraz EMKA S.A. Wiceprezes Zarządu, Małgorzata Rdest wzięła udział w spotkaniu, wygłaszając dla zgromadzonych seminarzystów prezentację, pokazującą praktyczne funkcjonowanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego w naszym przedsiębiorstwie. Jej prelekcja, zatytułowana „Olejomaty – kropla po kropli od pomysłu (teorii) do systemu powszechnej zbiórki UCO” w przystępny sposób podkreślała zalety naszego innowacyjnego rozwiązania, wskazując jednoznacznie na takie walory GOZ, jak recykling, ponowne wykorzystywanie surowców i ograniczanie wytwarzania produktów uznawanych za odpady do absolutnego minimum.