„Termiczne przekształcanie odpadów”.

„Termiczne przekształcanie odpadów”.
Data2023-11-27

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć na organizowanej przez ABRYS konferencji. 

To już 20. edycja Konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”, która odbywała się w dniach 21-23.11.2023 roku w Airport Hotel Okęcie w Warszawie oraz online. Podobnie, jak na wcześniejszych edycjach, nie zabrakło prelekcji wygłoszonej przez Wiceprezes Zarządu EMKA S.A., Małgorzatę Rdest.

Największe krajowe forum dotyczące odzysku energii z odpadów

Co roku konferencja organizowana przez ABRYS przyciąga uwagę branży  i nic w tym dziwnego. Od lat stanowi ona najważniejsze, a zarazem największe forum dla ekspertów, firm i instytucji związanych z odzyskiem energii z odpadów w Polsce. Co ciekawe, obecna edycja przede wszystkim skupia swoją uwagę na planowanych inwestycjach oraz dostępnych możliwościach finansowania ze środków krajowych. Nie zabrakło także w programie miejsca na złożone uwarunkowania budowy nowych instalacji, w tym delikatny temat, jakim jest aspekt komunikacji ze społecznością lokalną.

Co istotne, dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie uczestnicy tegorocznej Konferencji mieli możliwość zapoznania się z nową instalacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie, która będzie największą instalacją tego typu w Polsce. Podczas 20 już edycji konferencji w Warszawie zgromadziło się ponad 300 osób, a kolejne setki uczestniczył w wydarzeniu zdalnie, za pośrednictwem łącza internetowego. Bez wątpienia była to doskonałą okazja nie tylko do wymiany doświadczeń i uzupełnienia wiedzy w zakresie nowych technologii i trendów w  branży – każdorazowo konferencja firmy ABRYS stanowi także przestrzeń do nawiązywania cennych kontaktów biznesowych, których w EMKA S.A. nie boimy się nawiązywać każdego roku.

Odzysk energii to chleb powszedni

„Dla naszej firmy tytułowy odzysk energii, wokół którego toczyła się tegoroczna konferencja, jest niczym chleb powszedni – we wrześniu otworzyliśmy w Kędzierzynie-Koźlu najnowocześniejszą w Polsce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów, a drugi taki zakład powstaje już w Redzikowie” – zauważa Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A.

To właśnie Wiceprezes wygłosiła podczas konferencji prelekcję zatytułowaną „Samochody zastąpiły konie, a ITPO tradycyjny sposób myślenia o odpadach”, przeprowadzając tym samym uczestników wydarzenia przez historię ewolucji podejścia do odpadów i przedstawiając innowacyjne rozwiązania w dziedzinie gospodarki odpadami. W trakcie prelekcji Wiceprezes podkreśliła rolę, jaką odgrywa nowoczesna technologia w transformacji odpadów w zrównoważony i efektywny sposób.

By branża się dalej rozwijała

„Niezmiernie cieszymy się, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w konferencji i wymiany wiedzy. Cenna była dla nas także szansa podzielenia się doświadczeniem z innymi prekursorami, którzy również dostrzegli potencjał odpadów i przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii dążą do stworzenia zrównoważonego środowiska. Dzięki wydarzeniu udało nam się nawiązać nowe relacje i partnerskie inicjatywy, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju branży” ~ podkreśla Małgorzata Rdest.