Przed końcem roku sprawdź zawartość domowej apteczki i pozbądź się przeterminowanych leków

Przed końcem roku sprawdź zawartość domowej apteczki i pozbądź się przeterminowanych leków
Data2018-12-27

Nasza domowa apteczka ma magiczne zdolności do napełniania się lekami. Końcówka roku to dobry moment, żeby przejrzeć jej zawartość i pozbyć się farmaceutyków, które są już po terminie. Jednak nie zawsze mamy pewność czy leki, które przeterminowały się stosunkowo niedawno, mogą być jeszcze używane. A co zrobić z medykamentami, które ewidentnie nie nadają się już do użytku? Gdzie je wyrzucić?

Czy można używać przeterminowanych leków?

Kiedy w końcu zdecydujemy się na porządki w domowej apteczce, znajdujemy w niej środki medyczne, które są nawet kilka lat po terminie i takie, które straciły ważność dopiero miesiąc czy dwa temu. Co z nimi zrobić? Leki to substancje aktywne chemicznie. Ich czas działania jest ściśle określony przez producentów farmaceutyków. Kiedy minie termin przydatności stają się całkowicie nieskuteczne lub ich działanie jest znacznie osłabione. W niektórych przypadkach są niebezpieczne czy wręcz trujące. Dlatego nie warto podejmować ryzyka i najlepiej pozbyć się tych wszystkich specyfików, które choćby o kilka dni przekroczyły datę ważności.

Czy można wyrzucić leki do śmietnika?

Ale co począć z tymi wszystkimi tabletkami, kroplami, syropami i maściami? Oczywiście wyrzucić. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się kosz na śmieci, ewentualnie toaleta. Zapomnijmy o tym. Taka utylizacja leków jest zabroniona.

Leki, jako środki chemiczne, często zawierają toksyny, dlatego są niebezpieczne dla środowiska. Wyrzucając leki do toalety, liczmy się z faktem, że wiele mikroorganizmów uodparnia się na substancje w nich zawarte, co z kolei powoduje, że wywołane przez nie choroby trudniej będzie leczyć w przyszłości. Natomiast wyrzucenie leków do śmietnika może skończyć się groźnie dla osób i zwierząt, które mogą je nieświadomie spożyć. Środki medyczne mają również długi czas rozpadu i przyczyniają się do skażenia gleby i wód.

Gdzie bezpiecznie wyrzucić przeterminowane leki?

Leki po terminie ważności powinniśmy zanieść do wyznaczonych aptek, w których znajdują się specjalne pojemniki na takie odpady. Możemy w ten sposób pozbyć się wszelkich tabletek, syropów, kropli, aerozoli i maści. Pamiętajmy jedynie, że nie należy ich wrzucać w  opakowaniach handlowych.

Do pojemników w aptekach nie wolno wyrzucać zużytych igieł, igło-ampułek, strzykawek oraz termometrów rtęciowych.

Odbiór przeterminowanych leków przeprowadzają firmy zajmujące się utylizacją odpadów medycznych. Są one następnie spalane w bardzo wysokiej temperaturze, a ich szkodliwe działanie jest neutralizowane przez filtry. W ten sposób pozbywamy się niepotrzebnych nam leków i chronimy środowisko.

Koniec roku i przedświąteczny czas to dobry moment na porządki. Zajrzyjmy zatem do swojej domowej apteczki i wyrzućmy przeterminowane leki. W ostatnich dniach roku sprawa jest ułatwiona. Zbierzmy wszystkie, które opatrzone są datą mijającego roku i zanieśmy do właściwej apteki.