Poznaj OLEJOMATY

Poznaj OLEJOMATY
Data2024-03-12

Czy możliwe jest powszechne zbieranie i recykling zużytego oleju spożywczego? Udowadniamy, że tak!

Olejomaty sposobem na zwiększenie poziomu odzysku odpadów.

Olejomaty – w trosce o recykling zużytego oleju spożywczego

Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych (UCO) do kanalizacji stanowi dość powszechne zjawisko w wielu gospodarstwach domowych. Tymczasem mało kto ma świadomość tego, jak negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji może mieć takie działanie. UCO stanowi produkt uboczny, powstały podczas gotowania i smażenia – jest to szkodliwy dla otoczenia odpad, a nieodpowiednie postępowanie z nim stanowi zagrożenie dla wód powierzchniowych, gleby, wody pitnej oraz infrastruktury kanalizacyjnej. Jako EMKA Oil, wychodząc naprzeciw temu problemowi, przygotowaliśmy rozwiązanie – innowacyjny system recyklingu UCO.

Czym jest Olejomat?

Naszym innowacyjnym pomysłem jest maszyna, która rewolucjonizuje system recyklingu tego typu odpadów – Olejomat. Zasilany za pomocą gniazda 230 V lub paneli fotowoltaicznych, jest w stanie przyjąć około 150 specjalnie przygotowanych, pełnych butelek na zużyty olej spożywczy. Użytkownicy Olejomatu mogą pobrać z urządzenia puste butelki, by napełniać je w domu zużytym olejem spożywczym. Urządzenie jest ponadto wyposażone w skaner kodów QR na zewnątrz maszyny, służący do komunikacji z aplikacją na telefon oraz drugi skaner kodów QR, umieszczony wewnątrz maszyny, gotowy do skanowania kodów na nakrętce dedykowanej do systemu butelki.

Z perspektywy użytkownika wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Olejomaty i założyć w niej konto. Po otwarciu aplikacji użytkownik za pierwszym razem wybiera opcję „Pobierz butelkę”, a następnie skanuje w Olejomacie kod QR, który wyświetli się na ekranie telefonu i potwierdza odbiór butelki. Od tej pory rozpoczyna zbiórkę UCO w oparciu o znajdującą się w aplikacji instrukcję prawidłowej segregacji i przechowywania zużytego oleju. Po napełnieniu butelki wystarczy ponownie przyjść z nią do Olejomatu, a następnie – upewniając się, że jest dobrze zakręcona – umieścić ją wewnątrz urządzenia. Butelka otrzymuje w aplikacji status „Weryfikacja” – sprawdzimy jej zawartość i zweryfikujemy jakość oddawanego oleju. Po procesie weryfikacji w aplikacji użytkownika pojawią się punkty przysługujące za oddanie UCO. Równocześnie użytkownik może pobrać kolejną, pustą butelkę lub zrezygnować chwilowo z dalszego zbierania zużytego oleju do recyklingu.

Sukces pilotażowego programu w Opolu

„Olej zdasz, drzewko masz!” to przeprowadzana przez nas przełomowa inicjatywa, która jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę wprowadzenia zaawansowanych form recyklingu w ramach gospodarki komunalnej gmin. Organizowana przez EMKA Oil akcja to nie tylko stworzenie sieci punktów z Olejomatami – to budowa pełnej kampanii edukacyjnej, opartej na licznych materiałach dydaktycznych, kampanii w Social Mediach, prelekcjach w placówkach oświaty i wielu innych formach działania.

Pilotażowa edycja inicjatywy „Olej zdasz, drzewko masz!” odbywa się w Opolu, stanowiąc bezcenne doświadczenie, które umożliwiło nam lepsze zrozumienie i dostosowanie naszej strategii. Teraz jesteśmy w pełni gotowi na rozpowszechnienie programu na skalę krajową, wdrażając go stopniowo we wszystkich samorządach i gminach w Polsce.