Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy? Co zrobić, kiedy zauważysz nieprzytomną osobę?
Wyobraź sobie, że jesteś w galerii handlowej, nagle widzisz jakieś poruszenie, grupa ludzi gromadzi się po drugiej stronie, zdecydowanie coś się stało. Podchodzisz bliżej i widzisz, że na ziemi leży człowiek, czy wiesz, co zrobić? Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. 67% Polaków deklaruje, że umiałoby udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19% jest pewnych swoich umiejętności w tym zakresie według badań CBOS z 2017 roku.
Kto musi udzielić pierwszej pomocy?
Odpowiedź jest prosta – KAŻDY i KAŻDA z nas. Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 162 kodeksu karnego. Jednak jeśli nie wiesz, co zrobić – przede wszystkim nie panikuj i zadzwoń pod 112 – to też jest forma udzielenia pierwszej pomocy. Dyspozytor lub dyspozytorka udzielą wszystkich potrzebnych instrukcji.
Co zrobić, gdy zauważysz leżącą osobę?
Jest kilka punktów, które należy zapamiętać:
Czym jest to AED i jak je znaleźć?
AED czyli wspomniany już automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie, które ma zadziałać jak restart dla serca. Po przyklejeniu dwóch elektrod na odsłoniętej klatce piersiowej, AED dokładnie analizuje pracę serca i w razie potrzeby wyzwala impuls elektryczny, po którym, mamy nadzieję, serce zacznie znów bić prawidłowo. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że urządzenie jest bezpieczne dla osoby poszkodowanej, jak i udzielającej pomocy. W dodatku nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy – po włączeniu udziela dokładnych instrukcji głosowych, co należy zrobić. Możemy je znaleźć na lotniskach, dworcach, galeriach handlowych, a także w wielu innych miejscach publicznych. Najczęściej oznaczone jest tabliczką z sercem z piorunem w środku na zielonym tle.
Opadam z sił… czyli kiedy mogę przestać uciskać klatkę piersiową?
Przede wszystkim wracamy do naszej krótkiej instrukcji – najważniejsze jest bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy – jeśli coś nam zagraża lub opadamy z sił, możemy przerwać uciśnięcia. Możemy to także zrobić w dwóch innych sytuacjach: gdy osoba poszkodowana odzyska przytomność lub gdy przyjedzie zespół ratownictwa i przejmie od nas uciśnięcia klatki piersiowej.
O czym należy pamiętać, gdy poszkodowana jest kobietą?
W przypadku kobiet przy odsłanianiu klatki piersiowej należy także rozpiąć lub przeciąć biustonosz – łatwiej będzie wtedy zlokalizować miejsce uciśnięć, a także przykleić elektrody AED. Piersi nie utrudniają resuscytacji, ale może być konieczne uniesienie lewej z nich w celu prawidłowego umieszczenia elektrody. Nie powinniśmy się także bać wyrządzenia fizycznej krzywdy – w czasie uciskania klatki piersiowej może dojść do powstania siniaków czy złamania żeber, jednak dużo gorsze powikłanie niesie ze sobą brak pomocy – bez natychmiastowej resuscytacji najprawdopodobniej nie uda się uratować osoby poszkodowanej.
Pamiętaj!
Każdy i każda z nas może uratować komuś życie. Gdy serce ulega awarii, liczy się czas – dlatego tak ważne jest, aby znać zasady pierwszej pomocy i przede wszystkim się nie bać, bo najgorsze co możemy zrobić, to nie zrobić nic.
Autorka: Żaneta Zawadzka – Polki w Medycynie
Źródła:
https://www.prc.krakow.pl/wytyczne_2021.html
https://www.cbos.pl/PL/publikacje/news/2017/27/newsletter.php