Olejomaty pojawiły się w Forbesie!

Olejomaty pojawiły się w Forbesie!
Data2024-04-30

W kwietniowym wydaniu magazynu Forbes pojawił się artykuł nt. Olejomatów i recyklingu UCO.

Niezwykle cieszy nas, gdy prowadzone przez nas działania doceniane są przez społeczeństwo. cieszymy się z każdej pozytywnej wzmianki na temat naszej firmy i prowadzonej przez nas działalności. Największą satysfakcję sprawia nam jednak docenienie innowacyjnego podejścia, które cechuje nasze przedsiębiorstwo – i właśnie w tym aspekcie niesamowicie cieszy nas informacja jaka znalazła się w magazynie Forbes, dotycząca Olejomatów i recyklingu zużytego oleju kuchennego (UCO).

 

Usmażone złoto

Jak zauważa redaktor Maciej Gajek w swoim tekście, „Usmażone złoto” – czyli zużyty olej kuchenny (UCO, used cooking oil) – to jeden z najgorętszych tematów branży przetwórczej. Tymczasem w niejednym gospodarstwie domowym trafia do kanalizacji. To wprawdzie najłatwiejszy sposób na pozbycie się takiego odpadu, jest jednak zarazem najgorszym i najbardziej problematycznym, ponieważ jego cząsteczki są lepkie i bardzo łatwo przywierają do rur kanalizacyjnych, doprowadzając w ostateczności do konieczności wymiany całej instalacji kanalizacyjnej.

Jak przyznaje cytowany w artykule Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A., problem ten dotyczy także gmin – a w ich przypadku jest nawet o wiele poważniejszy. „Sieci kanalizacyjne kumulują oleje ze zlewów wszystkich mieszkańców. Zwężają się średnice rur, tworzą się potężne zatory. Trzeba częściej przeprowadzać remonty, cierpi budżet samorządu, a więc każdego z nas, nie wspominając o utrudnieniach komunikacyjnych” – podkreśla. Rozwiązaniem tego problemu mogą być stworzone przez EMKA S.A. Olejomaty, stanowiące innowacyjne punkty bezpiecznego i łatwego zbierania zużytego oleju.

EMKA prezentuje nowy, innowacyjny projekt

W najnowszym numerze magazynu Forbes nie zabrakło także wywiadu z Prezesem Zarządu EMKA S.A. Krzysztof Rdest opowiada w nim nie tylko o historii firmy, ale przede wszystkim skupia się na szczegółowym przedstawieniu najnowszego projektu, jakim są Olejomaty. Czytelnicy mają okazję nie tylko poznać sposób działania urządzenia, ale też poznać garść ciekawostek, dotyczących jego wdrożenia na terenie kraju.

„Jestem bardzo zadowolony, bo już około 60 gmin z całej Polski jest zainteresowanych wprowadzeniem naszego rozwiązania. Warto podkreślić, że projekt uczestniczył także w grantach Banku Gospodarstwa Krajowego. Na ponad 2000 złożonych aplikacji zajął 18 miejsce. To dla nas olbrzymi sukces” – podkreśla. – „Projekt realizujemy w ekspresowym tempie. Pomysł na urządzenie zrodził się w naszych głowach pół roku temu, natomiast Olejomat mieliśmy możliwość zaprezentować już w trakcie Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, w dniach 4-5 marca. Teraz wchodzimy w fazę produkcji serii pilotażowych. Początkowo trafią one do około 5 gmin po to, byśmy mogli dopracować nasz system do perfekcji. Chcemy, by Olejomaty na masową skalę pojawiły się w samorządach w trzecim kwartale tego roku” – deklaruje w artykule dla Forbes Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A.

Gorąco zachęcamy do zakupienia najnowszego numeru magazynu i zapoznania się w pełni z artykułem na temat „usmażonego złota” oraz wywiadem, przedstawiającym szczegóły dotyczące wprowadzenia Olejomatów na większą skalę w naszym kraju.

Z kolei w godzi.13:30-14:00 Wiceprezes Zarządu EMKA S.A., Małgorzata Rdest, została zaproszona do wzięcia udziału w sesji pt. „ESG w sektorze mniejszych firm”. Jak podkreślają organizatorzy, sektor małych i średnich przedsiębiorstw stoi w obliczu wyzwań klimatycznych i celów pakietu Fit for 55. Warto zatem zastanowić się, jakie obowiązki dla małych i średnich firm niosą nowe regulacje UE? Podczas sesji poruszony zostanie także temat środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego – czyli wymagań związanych z wszystkim komponentami ESG. Uczestnicy dyskusji zastanowią się także, czy mniejsze firmy znajdują się pod presją społeczną oraz ze strony dużych odbiorców swoich towarów i usług, przekonają się również, jaka jest świadomość wyzwań, wiedza oraz dostępne narzędzia, dotyczące redukowania śladu węglowego. Wreszcie, uczestnicy sesji zastanowią się, jakiego wsparcia oczekują przedsiębiorcy oraz jak wygląda obecnie rola programów europejskich i krajowych, organizacji pozarządowych, partnerów i dostawców oraz sektora finansowego w tym zakresie.