„Odpad zdasz, drzewko masz!” wykracza poza Żyrardów

„Odpad zdasz, drzewko masz!” wykracza poza Żyrardów
Data2023-03-28

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się na dobre – świadczy o tym nie tylko data w kalendarzu, ale i pogoda za oknem.

Tymczasem już za miesiąc 22. kwietnia, czeka nas Dzień Ziemi. Jak co roku, jest to znak, że wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja organizowanej przez nas akcji „Odpad zdasz, drzewko masz!”. Tym razem pojawimy się w kilku miejscach w Polsce.

Nie tylko Żyrardów

Choć od wielu lat główną areną naszych działań jest Żyrardów, tym razem postanowiliśmy nasze ekologiczne działania rozszerzyć także o inne, bliskie naszemu sercu miejsca. Bez wątpienia jednym z takich miejsc jest Słupsk, w którym w ubiegłym roku po raz pierwszy pojawiliśmy się z naszą akcją, połączoną z festynem z okazji Dnia Ziemi. Emocji nie brakowało, pogoda dopisała, a tłumy słupszczan, chętnych do oddania odpadów i odbioru drzewek przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

 

Do tych dwóch miejscowości dołączą jednak w tym roku dwie kolejne lokalizacje, w których można dostrzec prowadzone przez nas działania. Mowa oczywiście o Chełmie, w którym niedawno byliśmy w związku z Hardcorową Kumową, a także o Kędzierzynie-Koźlu, który kojarzy nas m.in. ze wspierania lokalnej drużyny siatkarskiej, będącej 10-krotnym zdobywcą Pucharu Polski.

Kiedy i gdzie warto nas wyczekiwać?

Działania, związane z akcją „Odpad zdasz, drzewko masz!” rozpoczniemy w środę, 19. kwietnia. To właśnie tego dnia pojawimy się w w Chełmie, gdzie odwiedzimy lokalne szkoły i przedszkola, które zgłosiły się do udziału w organizowanej przez nas akcji. Następnego dnia – 20. kwietnia – pojawimy się w Kędzierzynie-Koźlu, również odwiedzając miejscowe placówki szkolne i przedszkolne. Z kolei 21. kwietnia to uczniowie ze Słupska będą mogli wziąć udział w naszej akcji, zamieniając zgromadzone odpady na sadzonki drzewek, krzewów i kwiatów, które ozdobią szkolne i przedszkolne ogródki. Kulminacją akcji w Słupsku będzie  podobnie jak w ubiegłym roku – piknik z okazji Dnia Ziemi, który odbędzie się 22.04. na parkingu przed marketem E.Leclerc. 

 

Nieco inaczej akcja „Odpad zdasz, drzewko masz!” odbywać się będzie w Żyrardowie. W piątek, 21. kwietnia mieszkańcy naszego miasta i okolicznych miejscowości będą mogli udać się do siedziby firmy EMKA S.A., przy ul. Jaktorowskiej 15A, by na miejscu zamienić zgromadzone w aplikacji EMKA Recomaty punkty na nagrody w postaci sadzonek. Standardowo już, 100 punktów zebranych podczas segregowania w Recomacie plastikowych butelek PET i aluminiowych puszek po napojach uprawnia do odbioru jednej sadzonki.

Uczyńmy Ziemię bardziej zieloną!

„Niesamowicie cieszy fakt, że każdego roku liczba osób, biorących udział w naszej akcji rośnie. To świadczy o jednym – jako społeczeństwo przykładamy coraz większą wagę do działań ekologicznych, a zarazem wspólnymi siłami podejmujemy próbę zazielenienia naszej planety, zaczynając od miejsc nam najbliższych: balkonów i ogródków. Wierzę, że i w tym roku chętnych do odbioru sadzonek nie zabraknie, dzięki czemu nie tylko posegregujemy i zutylizujemy we właściwy sposób kolejne tony odpadów, ale i przyczynimy się do tego, że wokół nas będzie po prostu piękniej” – podkreśla Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A.