Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy 2024 w Sopocie zakończony sukcesem.
W minionym czasie, w dniach 13-14 maja 2024, mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w kolejnym wydarzeniu branżowym. Tym razem odwiedziliśmy Sopot, gdzie już po raz siódmy w historii odbywał się Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy. Wbrew pozorom, wydarzenie to dotyczyło nie tylko kondycji budżetów w poszczególnych samorządach w kraju, ale także umożliwiało podjęcie debaty na temat szeregu wyzwań, jakie czekają zarówno miasta i samorządowców, jak i przedsiębiorstwa działające na ich obszarze.
Czym jest Kongres Local Trends?
Odbywający się już po raz siódmy w Sopocie Local Trends, czyli Samorządowy Kongres Finansowy po raz kolejny przyciągnął szerokie grono przedsiębiorców i samorządowców. Nic w tym dziwnego – po raz pierwszy po wyborach parlamentarnych i samorządowych obie te grupy mogły się spotkać na neutralnym gruncie, podczas wspólnego wydarzenia branżowego, by podjąć dyskusję na wiele tematów dotyczących kondycji samorządów i wyzwań, z jakimi muszą się obecnie zmagać – także w kontekście nowego otoczenia prawno-ekonomicznego. Zorganizowane w Sheraton Sopot Hotel wydarzenie stanowiło zarazem doskonałą okazję do wzięcia udziału w sesjach networkingowych oraz licznych szkoleniach, związanych z inwestycjami i finansami na poziomie samorządu. Nie zabrakło rzecz jasna debat i dyskusji, które – jak podczas każdego wydarzenia tego typu – stanowią punkt wyjścia do poznania całego spektrum opinii na angażujące nas tematy.
Odpowiedzialność przede wszystkim
Miasta zmagają się dziś z wieloma wyzwaniami środowiskowymi. To oczywiście kwestia jakości powietrza, transport publiczny, czy – nasza specjalność –gospodarka odpadami. Każdy z tych elementów jest nie tylko ważny z punktu widzenia polityk publicznych, ale po prostu może stanowić źródło konfliktu społecznego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie, strategiczne podejście do tych wyzwań” – tłumaczył podczas jednej z debat Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A.
Piąty wymiar recyklingu
„Olejomaty to piąty wymiar recyklingu. Do papieru, plastiku, metali i szkła może na skalę masową dołączyć UCO, czyli zużyty olej spożywczy. Nasze doświadczenie – z trwającego programu pilotażowego w Opolu, pokazuje, że potencjał jest ogromny. Bo choć olej jest dziś obowiązkowo odbierany z restauracji, to najwięcej UCO produkujemy sami, w naszych kuchniach. Dlatego tak ważne jest, aby zbudować system powszechnej zbiórki zużytego oleju spożywczego. UCO zamiast być wylewany do kanalizacji, zatykać rury, prowadzić do awarii miejskich systemów wodno-kanalizacyjnych, powinien trafiać do instalacji, które przerobią go na bazy do produkcji kosmetyków a nawet na paliwo do silników samolotowych. Olejomaty, to system kompleksowy, na który składają się urządzenia, system logistyczny i działania edukacyjno-promocyjne. Jesteśmy po wdrożeniu pilotażowego programu w Opolu i możemy z dumą powiedzieć, że to działa. Rzeczywiście angażuje mieszkańców i to międzypokoleniowo. W kwietniu w finale projektu akcji “Olej Zdasz, Drzewko Masz!” wzięło udział osiemset opolskich przedszkolaków, którzy wcześniej uczestniczyli w ekolekcjach, ale przede wszystkim zmotywowali swoich rodziców do zbierania UCO.”– podkreślał Prezes Zarządu EMKA S.A. w trakcie rozmowy z innymi debatującymi.