Dobre postawy wśród najmłodszych

Dobre postawy wśród najmłodszych
Data2022-03-09

Nasza firma jest na rynku już od 30 lat, z czego ponad 20 lat jesteśmy obecni w branży odpadów medycznych.

Jesteśmy przedsiębiorstwem, które zajmuje się drogą odpadu od jego wytworzenia, aż do unieszkodliwienia – transportując je do miejsca termicznego przekształcenia odpadów. Angażujemy się również w przeróżne akcje, które wspierają ekologię, środowisko i kształtowanie dobrych postaw wśród najmłodszych.

Były odpady, jest las

W styczniu 2022 roku wzięliśmy udział w konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” organizowanej przez Abrys – organizatora międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konferencji dotyczących ochrony środowiska i gospodarki komunalnej (odpadowej, wodno-ściekowej). Podczas tego wirtualnego wydarzenia mogliśmy podzielić się doświadczeniami z naszego rodzinnego miasta – Żyrardowa.

„W czasie minionych 9 edycji rozdaliśmy 27 000 roślin. Zakładając, że jedno drzewko, jedna sadzonka to około 3m2, zadrzewiliśmy obszar niemal 9 hektarów ziemi! To tylko pokazuje słuszność tej akcji i pokazuje, że nasza lokalna społeczność bardzo chętnie bierze w niej udział. W poprzednich akcjach, aby uzyskać sadzonkę, należało oddać 4 kg odpadów – dzięki temu zebraliśmy przez minione lata łącznie ponad 100 tysięcy ton posortowanych odpadów w postaci plastikowych butelek i puszek aluminiowych” – wylicza Wiceprezes Zarządu EMKA S.A., Małgorzata Rdest.

Włączenie najmłodszych w naszą akcję

Koronawirus w latach 2020 i 2021 uniemożliwił nam organizowanie akcji w ten sam sposób, jednak nie zniechęcił nas do działania. Wręcz przeciwnie – zweryfikowaliśmy nasze założenia i podjęliśmy kroki, abyśmy dalej mogli akcję organizować. Z pomocą przyszły nowe technologie i urządzenie, zwane Recomatem, które postawiliśmy w grudniu przy Alejach Partyzantów 8 w Żyrardowie. Jest ono w stanie zgromadzić około 400 litrów plastikowych butelek i około 100 litrów aluminiowych puszek. Uprościliśmy też zasady akcji – aby otrzymać sadzonkę, wystarczy zgromadzić 100 wirtualnych punktów, czyli – innymi słowy – oddać do Recomatu 100 butelek lub puszek. W samym tylko grudniu rozdaliśmy kilkadziesiąt choinek dla osób, które włączyły się w akcję i uzbierały wymaganą setkę punktów.

Podczas uroczystego otwarcia Recomatu, które nastąpiło 8 grudnia 2021 roku, odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Żyrardowie. Tym sposobem docieramy do tych młodych pokoleń, które to poprzez tzw. baby steps, czyli małe kroki, pozytywnie wpływają na nasze środowisko. Co ważne – szkoły podstawowe to nie jedyne placówki, które włączyły się w zbiórkę odpadów – angażujemy również przedszkola, które także mają szanse zyskać sadzonki (a w efekcie zadrzewić przedszkolne ogródki), równocześnie motywując małe dzieci do selektywnej zbiórki i pokazując im dobry przykład.

Inna forma akcji, te same cele

Mimo, że 10 edycja akcji trwa cały rok – aż do grudnia 2022 roku – oraz przybrała nieco inny kształt, nasze cele pozostają niezmienne. Przede wszystkim za wszelką cenę chcieliśmy przeprowadzić akcję pomimo czasu pandemii. Równocześnie pokazujemy, że jesteśmy otwarci na nowe technologie i wykorzystujemy je w trosce o nasze środowisko, równocześnie pragnąć edukować młodszych, jak i nieco starszych mieszkańców Żyrardowa.

„To, że 10 edycja naszej akcji jest sukcesem, mogę stwierdzić już teraz – od 8 grudnia, przez niecałe dwa miesiące od postawienia Recomatu, zgromadziliśmy i posegregowaliśmy już 5343 butelki PET oraz 1078 puszek aluminiowych. To naprawdę fenomenalny wynik, który pokazuje, ile sadzonek już rozdaliśmy i jaki obszar został tym razem zadrzewiony. Poprzez Recomat zachęcamy do kształtowania dobrych postaw, edukując przez zabawę i nowe technologie, dając także przykład innym firmom, co znaczy społeczna odpowiedzialność biznesu oraz nowoczesna edukacja ekologiczna na miarę naszych czasów” – podsumowuje Małgorzata Rdest.