EMKA S.A. została partnerem głównym Konferencji Gdańskich Hospicjów dla Dzieci.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – te słowa Janusza Korczaka nie tylko znane są od lat, ale też odwiecznie aktualne. Trudno jednak o uśmiechy na twarzach dzieci, kiedy te wymagają intensywnej opieki w związku ze swoim stanem zdrowia. Mogliśmy się o tym przekonać podczas minionej Interdyscyplinarnej Konferencji Gdańskich Hospicjów dla Dzieci, której Partnerem Głównym została EMKA S.A. Konferencja ta odbyła się w terminie 12-14 września 2024 roku i podejmowała temat realiów i wyzwań pediatrycznej opieki paliatywnej.
Sama konferencja oraz związane z nią wykłady towarzyszyły odbywającemu się 12 września 2024 roku Walnemu Zebraniu Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej. Wydarzenie to miało miejsce w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto, a organizatorami konferencji były Fundacja Hospicyjna, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci oraz Pomorze Dzieciom. Wydarzenie to odbywało się w 20 rocznicę powstania Hospicjum Domowego dla Dzieci, co pozwalało podsumować dwie dekady działań na rzecz najmłodszych podopiecznych hospicjów w naszym kraju.
Wykład inaugurujący Konferencję Gdańskich Hospicjów poruszał zagadnienie przyszłości polskiej pediatrycznej opieki paliatywnej i stanowił prezentację efektów prac zespołu ds. opracowania strategii długoterminowej rozwoju opieki paliatywnej przy Ministerstwie Zdrowia. Tuż po nim w piątek, 13.09. rozpoczęły się następujące po sobie cztery sesje tematyczne, dotyczące odpowiednio następujących tematów:
● Leczenie i postępowanie zachowawcze w wybranych przypadkach klinicznych,
● Innowacje w paliatywnej opiece nad dziećmi.
● Wsparcie pozamedyczne w pediatrycznej opiece paliatywnej,
● Hospicja perinatalne – prekursor nowoczesnych rozwiązań systemowego wsparcia.
Każda z przeprowadzonych w ramach konferencji sesji pozwalała zgromadzonym na miejscu uczestnikom wysłuchać wypowiedzi szeregu ekspertów, a następnie zadać pytania wykładowcom, dopytując o interesujące audytorium szczegóły poruszanych przez nich zagadnień.
Sobotni cykl przedpołudniowych, moderowanych spotkań odbywał się na tych samych zasadach. Tym razem zgromadzeni w Gdańsku uczestnicy konferencji mogli przyjrzeć się nieco bliżej wyzwaniom, z jakimi mierzy się system opieki paliatywnej w Polsce, a tym samym fundacje, hospicja i ośrodki, oferujące tego typu pomoc potrzebującym. Tematyka paneli dyskusyjnych obejmowała takie zagadnienia, jak Wyzwania w pediatrycznej medycynie paliatywnej oraz Wsparcie interdyscyplinarnego zespołu w codziennej pracy.
Popołudniowa część ostatniego dnia konferencji podobnie jak w poprzedzający ją czwartek, 12 września – przewidywała szereg warsztatów. Na przestrzeni obu dni uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w następujących warsztatach tematycznych:
● Jak uważność – mindfulness, może pomóc nam zredukować stres i wpływać na dobre samopoczucie w trudnej codzienności?,
● Terapia wisceralna jako metoda pracy z uporczywymi zaparciami u małych pacjentów,
● Spotkanie z drugą osobą – spotkaniem z samym sobą. Postawy i kompetencje partnerów komunikacyjnych. Warsztat wokół nabywania umiejętności budowania komunikacyjnej relacji,
● Jak rozpoznać reakcje spowodowane wpływem traumatycznych wydarzeń? Co można zrobić?,
● Żałoba – czy to wypada?,
● Zastosowanie ultrasonografii płuc w opiece paliatywnej nad dziećmi.
Obecność na Konferencji Gdańskich Hospicjów dla Dzieci oraz możliwość zostania Partnerem Głównym Konferencji stanowiły dla nas ogromny zaszczyt. Cieszymy się, że jako EMKA S.A. możemy się aktywnie włączać w działania na rzecz poprawy jakości życia najmłodszych podopiecznych hospicjów w naszym kraju.