Dzień Ziemi – nasze wspólne święto!

Dzień Ziemi – nasze wspólne święto!
Data2022-04-22

Obchodzony dziś, Światowy Dzień Ziemi, idealnie zbiega się z Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Święto to nierzadko kojarzy nam się tylko ze szkolnymi wyprawami do pobliskich parków, celem uprzątnięcia terenu i zadbania o małą ojczyznę. Owszem – to bardzo cenne praktyki, które uwrażliwiają dzieci i młodzież na to, jak ważne jest czyste, bezpieczne środowisko. Warto jednak pamiętać o tym, że Dzień Ziemi to w praktyce nasze wspólne święto. Takie, które powinniśmy celebrować każdego dnia.

Chcesz zmienić świat? Zacznij od siebie!

“Podobnie, jak w wielu dziedzinach życia, także w ekologii doskonałym sposobem na oswojenie się z tematem jest zasada małych kroczków” – podkreśla Wiceprezes Zarządu EMKA S.A., Małgorzata Rdest. – “To właśnie te baby steps sprawiają, że zaczynamy dbać o nasza planetę mimochodem, niemal niezauważalnie, a jednak efektywnie. Wyrzucona dziś butelka do Recomatu nie zdziała od razu cudu, ale w następstwie zostanie poddana recyklingowi, dzięki czemu w minimalnym stopniu ograniczymy objętość plastiku, znajdującą się w użyciu. Butelka do butelki, puszka do puszki, i nagle okazuje się, że niepozorne urządzenie, postawione przez nas w Żyrardowie ma realny wpływ nie tylko na czystość okolicy, ale także jakość życia na Ziemi i – co jest o wiele ważniejsze – budowanie postaw proekologicznych”.

Troska o środowisko to nasz obowiązek

Prezes Zarządu EMKA S.A., Krzysztof Rdest, nie wyobraża sobie życia bez troski o prawidłową segregację i utylizację odpadów:

“Działania, które podejmujemy w tej branży od początku naszego istnienia zmierzają w jednym i tym samym kierunku. Jako EMKA S.A. dokładamy wszelkich starań, by wszystkim żyło się o wiele czyściej, a zarazem bezpieczniej. Troska o środowisko to moralny obowiązek każdego z nas, stawiającego kroki na Ziemi. To od nas zależy, w jakim świecie przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom, jak czystym powietrzem będą oddychać i jak dużo zieleni będzie ich otaczać na co dzień” – wylicza.

A jako kto może…

Jak pisał niegdyś Jan Kochanowski w swojej Pieśni XIX: “Służmy poczciwej sławie, a jako kto może, niech ku pożytku dobra spólnego pomoże”. Proponowane przez niego myślenie o życiu w szerszym kontekście, a tym samym swoiste dążenie do pomnażania dobra wspólnego, publicznego, powinno nam przyświecać i dziś. Zwłaszcza, że takim dobrem jest właśnie Ziemia i występujące na niej surowce – zwłaszcza te nieodnawialne. Jako EMKA S.A. dążymy do tego, by nie tylko we właściwy sposób segregować i utylizować odpady medyczne i weterynaryjne, ale także zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w naszej branży. Tylko w ten sposób sprawimy, że każdy kolejny Dzień Ziemi będzie prawdziwym świętem i okazją do celebrowania czystej okolicy, świeżego powietrza, dostępności dóbr na naszej planecie, a nie zaledwie jednorazową okazją do oddolnego zrywu, związanego z posprzątaniem parków i lasów.