Jeszcze nie tak dawno ekologię uznawano za trend – choć nie wszyscy byli skłonni zmierzać w tym kierunku.
Dziś powinna ona stanowić już naszą codzienność. To właśnie odpowiedzialne podejście do środowiska oraz stanu, w jakim zostawimy je przyszłym pokoleniom, staje się wyzwaniem na każdy dzień – zwłaszcza w przypadku branży gospodarki odpadami, nie tylko medycznymi. Jak wyglądają proekologiczne działania w naszej firmie, nie związane bezpośrednio z samym procesem utylizacji? Przyjrzyjmy się temu z bliska!
Doskonale wiemy, że chcąc zmienić świat, należy zacząć od samego siebie. Wzięliśmy to sobie do serca – zamiast papierowych faktur, w zdecydowanej większości wysyłamy je w formie elektronicznej. Co więcej, nasz wewnętrzny obieg dokumentów staramy się realizować w 100% cyfrowo, ograniczając do minimum tzw. papierologię i te formalności, które muszą mieć odzwierciedlenie na papierze. To jednak nie wszystko – dbamy o to, by flota naszych aut była świeża, a co za tym idzie miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, organizujemy także naszym kierowcom szkolenia z eco-drivingu, by jak najbardziej ograniczyć negatywne efekty, związane z transportem samochodowym.
Pamiętając przysłowie o tym, czego Jaś się za młodu nie nauczy, dążymy do tego, by z pewnością wpojone miał wartości związane z ekologią i troską o środowisko. Z tego powodu nie tylko mieliśmy przyjemność wesprzeć konkurs piosenki o zdrowiu, organizowany przez żyrardowski sanepid, ale także podarowaliśmy szkołom pojemniki do segregacji odpadów. Wielokrotnie podczas organizowanych przez nas wydarzeń dbamy także o przekaz pozytywnych, ekologicznych wartości dla najmłodszych – choćby w postaci eko-gadżetów.
Wierzymy w to, że małe kroki także mają istotne znaczenie w dłuższej perspektywie. Z tego powodu nie tylko sami w firmie od 5 lat zbieramy nakrętki, ale także postawiliśmy w wielu miejscach w przestrzeni publicznej w Polsce tzw. “serduszka”. To specjalne pojemniki na nakrętki, które pozwalają mieszkańcom segregować tego rodzaju odpady – a doskonale wiemy, że zebrane w odpowiedniej ilości uratowały już życie niejednego dziecka, czekającego na kosztowną operację, rehabilitację czy leczenie.
Na sam koniec wypada wspomnieć o naszej sztandarowej akcji “Odpad zdasz, drzewko masz”, której kolejna już edycja trwa przez cały obecny rok w nieco zmienionej formie. Wszystko za sprawą postawionego przez ans w Żyrardowie przy Alei Partyzantów 8 Recomatu, czyli urządzenia zbierającego plastikowe butelki PET i aluminiowe puszki po napojach, by poddać je w dalszej kolejności recyklingowi. W zamian za oddane odpady uczestnicy akcji otrzymują sadzonki drzewek, a sama idea cieszy się takim powodzeniem, że zadrzewiliśmy już niemal 9 hektarów ziemi, rozdając ponad 27 tysięcy roślin! To taka sama powierzchnia, jak w przypadku niema 12 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że organizowana przez nas akcja ma sens i długofalowo przyczyni się do poprawy jakości życia na naszej planecie.