Odpady medyczne stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla człowieka, zwierząt i środowiska.
Dlatego muszą być odpowiednio segregowane, przechowywane, transportowane i utylizowane. Brak zachowania ostrożności może skutkować bowiem rozprzestrzenieniem się różnego rodzaju chorób, w tym chorób zakaźnych. Odpady medyczne powstają nie tylko w wyniku przeprowadzanych operacji oraz zabiegów, ale również w trakcie badań medycznych. Odpadami medycznymi nazywamy nie tylko ludzkie organy, ale także pojemniki na krew czy strzykawki, odpady zawierające drobnoustroje, chemikalia, a także jedzenie z oddziałów zakaźnych. Wszystkie te elementy muszą być od samego początku odpowiednio segregowane. Jest to możliwe dzięki specjalnym workom oraz pojemnikom.
Worki na odpady medyczne
Stosowanie worków na odpady medyczne to podstawa, która ma zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie wykonywania zabiegów medycznych, jak i po ich skończeniu. Worki muszą być odporne na rozrywanie, a także szczelne. Mają również odpowiednie kolory – czerwony – przeznaczony na najbardziej niebezpieczne odpady medyczne, np. organy, żółty – tu umieszczamy między innymi chemikalia oraz odczynniki. Reszta odpadów umieszczana jest w workach innego koloru.
Pojemniki na odpady
Pojemniki stosowane są w przypadku, gdy odpady medyczne są bardzo ciężkie lub mają ostre krawędzie. Wykorzystanie na przykład worków medycznych do przechowywania igieł lub narzędzi chirurgicznych mogłoby skutkować rozerwaniem worków. W takich przypadkach stosuje się pojemniki z tworzywa sztucznego.