Byliśmy na targach POLECO

Byliśmy na targach POLECO
Data2022-10-21

Choć w większości wydarzeń targowych bierzemy udział jako wystawcy, zdarza się, że jesteśmy uczestnikami. 

Tak właśnie było podczas minionych targów POLECO, odbywających się od 19 do 21 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Czym jest POLECO?

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO stanowią największe, a zarazem najważniejsze wydarzenie konferencyjno-wystawiennicze w naszym kraju, przeznaczone dla branży ochrony klimatu, środowiska, gospodarki komunalnej i zrównoważonego rozwoju. Na ekspozycji podczas targów znajdują się zarówno polscy, jak i zagraniczni wystawcy, prezentujący najnowsze ekologiczne i technologiczne trendy, które zyskują popularność na całym świecie lub w znacznym stopniu usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstw z wyżej wymienionych sektorów gospodarki.

Nie tylko targi, ale i edukacja

Targi POLECO stanowią swoiste połączenie środowiska biznesowego oraz edukacyjnego. Ich istotą jest propagowanie dobrych praktyk, a zarazem stworzenie przestrzeni interaktywno-edukacyjnej, wskazując uczestnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i samorządowcom – w jaki sposób wprowadzać w życiu codziennym prośrodowiskowe zmiany, by funkcjonować nie tylko bardziej ekologicznie, ale również bardziej ekonomicznie.

Odpady czy surowce?

„Jedną z konferencji, w jakich mieliśmy przyjemność uczestniczyć podczas POLECO była polsko-norweska prelekcja, organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Innovation Norway, która wiele dała nam do myślenia” – przyznaje Krzysztof Rdest, Prezes Zarządu EMKA S.A. – „Prowadzący postawili nas przed wydawałoby się prostą, ale zarazem nieco zaskakującą i otwierającą oczy teorią, a mianowicie: there is no waste – there are only recyclables. Nie ma odpadów, są tylko surowce. I choć podświadomie o tym wiemy, co więcej, wykorzystujemy tę wiedzę w praktyce, tworząc kolejne instalacje termicznego przekształcania odpadów, to jednak czasem warto zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie ten truizm, który sprawia, że zupełnie inaczej zaczynamy postrzegać otaczającą nas rzeczywistość” – podkreśla.

Inspirować i dać się zainspirować

„Sesja seminaryjna, w której uczestniczyliśmy, połączona była ze spotkaniami typu business mixer, łączącymi ze sobą polskich i norweskich przedsiębiorców, a także startupy i instytucje z otoczenia biznesu, oferujące innowacyjne rozwiązania i procesy dotyczące branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, gospodarki odpadami, energetyki i kilku innych obszarów. Była to dla nas doskonała okazja nie tylko do zaprezentowania norweskim przedsiębiorstwom naszych innowacyjnych rozwiązań, w tym recomatów i aplikacji EMKA Mobile, ale zarazem szansa na poznanie skandynawskich metod, a tym samym zainspirowanie się skutecznymi działaniami innych przedsiębiorstw z naszej branży. Choć na POLECO byliśmy krótko, bo zaledwie jeden dzień, wystarczył on, byśmy wrócili z głowami pełnymi pomysłów na kolejne innowacyjne rozwiązania w naszej firmie” – podsumowuje obecność na targach Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A.