Akcja OZDM w Opolu

Akcja OZDM w Opolu
Data2024-04-19

W poniedziałek 22 kwietnia wielki finał akcji „Olej zdasz, drzewo masz!” w Opolu.

Już w najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia 2024 roku, w przypadający w tym terminie Światowy Dzień Ziemi, gorąco pragniemy zaprosić wszystkich mieszkańców Opola na Wielki Finał Proekologicznej Akcji „Olej zdasz, drzewko masz!”. To doskonała okazja by nie tylko podsumować przeprowadzoną przez nas w ten sposób zbiórkę UCO, czyli zużytego oleju roślinnego. To także szansa na podziękowanie opolskim przedszkolakom za ich wrażliwość, zaangażowanie i proekologiczną postawę.

„Olej zdasz, drzewko masz!” – co to za akcja?

„Olej zdasz, drzewko masz!” to pilotażowa, proekologiczna akcja realizowana w Opolu, podczas której zbierany jest UCO (zużyty olej kuchenny), czyli olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw generowany w gospodarstwach domowych. Zebrany olej zamiast trafić do rur kanalizacyjnych i powodować ich niedrożność, ale również zanieczyszczać środowisko, zostanie poddany procesowi recyklingu.

Organizatorem akcji jest Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opole, natomiast operatorem – firma EMKA Oil. Akcja przeprowadzana jest w 26 opolskich przedszkolach.

Które przedszkola biorą udział w akcji?

Wśród opolskich placówek przedszkolnych, które podjęły wyzwanie, a tym samym włączyły się w organizowaną przez nas wraz z Wydziałem Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opole akcję, znalazły się:

● Przedszkole Publiczne nr 2 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 3 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 4 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 5 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 6 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 8 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 14 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 18 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 21 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 23 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 24 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 26 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 28 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 29 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 33 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 36 w Opolu w ZS-P nr 1,
● Przedszkole Publiczne nr 38 w Opolu (Integracyjne),
● Przedszkole Publiczne nr 42 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 43 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 46 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 51 w Opolu (Integracyjne),
● Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 55 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 56 w Opolu,
● Przedszkole Publiczne nr 63 w Opolu.

Wielki finał przed nami!

„Podsumowanie wiosennej edycji akcji odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu dnia 22 kwietnia 2024 r., w godzinach 10:00 – 12:00. Planujemy jednak nie tylko podzielić się informacją o tym, jak duże ilości UCO udało się w ten sposób zebrać, nie doprowadzając do zanieczyszczenia nimi miejskiej sieci kanalizacyjnej. Organizowane tego dnia wydarzenie połączone będzie bowiem z uroczystym wręczeniem nagród w postaci tablic interaktywnych dla przedszkoli, które zdecydowały się pilotażowo wziąć udział w naszej akcji i zebrały najwięcej UCO. Jesteśmy przekonani, że nasi Mali Wielcy Ekolodzy zasłużyli na to, by włożony przez nich trud został nie tylko zauważony, ale też doceniony i właściwie nagrodzony” – podkreśla Małgorzata Rdest, Wiceprezes Zarządu EMKA S.A.