Odwiedziliśmy 30. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT – największe targi stomatologiczne.
Mając na uwadze fakt, że naszym głównym działaniem jest odbiór i unieszkodliwianie odpadów medycznych i weterynaryjnych, na co dzień mamy do czynienia z wieloma gabinetami i przychodniami. Nie ulega wątpliwości, że oferowane przez nas usługi są potrzebne nie tylko w szpitalach, gabinetach weterynaryjnych czy laboratoriach, ale również w miejscach takich jak salony kosmetyczne, studia tatuażu czy gabinety dentystyczne. To właśnie z myślą o tej ostatniej grupie zawodowej w terminie od 11 do 13 kwietnia 2024 roku odbyły się jubileuszowe, 30. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT w Krakowie, a EMKA S.A. miała przyjemność uczestniczyć w tym ważnym dla naszych Klientów wydarzeniu.
Co roku Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT przyciągają do Krakowa ogromną liczbę wystawców i zwiedzających. To niezwykłe wydarzenie, które łączy w sobie prezentację najnowszych produktów i usług stomatologicznych z bogatym programem naukowym. Uczestniczą w nim nie tylko lekarze stomatolodzy i technicy dentystyki, ale także asystentki i higienistki, poszukując nowych inspiracji i rozszerzając swoją wiedzę w związku z wykonywanym zawodem.
W tym roku KRAKDENT gościł aż 342 wystawców, w tym 79 pochodzących z zagranicy. Co ciekawe, wystawcy pochodzili z 20 różnych krajów, tym samym swoje przedstawicielstwa miały na Międzynarodowych Targach Stomatologicznych takie państwa, jak – w kolejności alfabetycznej – Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Korea Płd., Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry oraz Włochy. Niezmiernie miło było nam wystawić się z naszym stoiskiem jako jedna z polskich firm, które mogły zaprezentować tak znakomitemu, międzynarodowemu gronu naszą ofertę związana z utylizacją odpadów medycznych.
Podczas tegorocznej edycji Targów KRAKDENT liczba zwiedzających wyniosła ponad 10 tysięcy osób, a liczba wystawców na stoiskach wynosiła blisko dwa tysiące. Tym samym ponad dwanaście tysięcy osób miało okazję nie tylko poznać naszą ofertę, ale także wziąć udział w szeregu szkoleń i wystaw, które towarzyszyły tej znakomitej inicjatywie.
Warto mieć świadomość tego, że każda wizyta u dentysty wiąże się z wytworzeniem rozmaitych odpadów medycznych, które wymagają specjalnego podejścia. Wśród nich znajdują się przykładowo odpady ostre, takie jak igły i wiertła, które muszą być bezpiecznie przechowywane w specjalnych pojemnikach o solidnych ścianach i w odpowiedniej temperaturze. Oprócz tego w gabinecie gromadzą się odpady zakaźne oraz te związane z codziennymi czynnościami (czyli tzw. odpady gospodarczo-bytowe), jak na przykład opakowania po narzędziach sterylizacyjnych, a także odpady specjalne, do których zaliczamy m.in. leki oraz resztki materiałów do wypełnień.
Najczęściej spotykane kody odpadów medycznych, jakie znajdziemy w gabinetach stomatologicznych, obejmują kategorie odpadów zakaźnych, takie jak 18 01 02 czy 18 01 03. Natomiast w przypadku odpadów specjalnych mamy do czynienia z kodami takimi jak 18 01 06 (chemikalia, w tym odczynniki chemiczne zawierające substancje niebezpieczne), 18 01 07 (leki cytostatyczne i cytotoksyczne) oraz 18 01 10 (odpady amalgamatu dentystycznego). Niezwykle ważne jest nie tylko właściwe oznakowanie worków czy pojemników z wytworzonymi w danym gabinecie odpadami, ale także przekazanie ich do przedsiębiorstwa specjalizującego się w ich utylizacji, takiego jak nasza firma EMKA S.A., która zajmuje się tą kwestią każdego dnia.